Høj mobilitet med omtanke

Det er visionen, når Det Økologiske Råd giver sit bud på en fremtidig bæredygtig udvikling på transportområdet. Målet er, at transportsektorens CO2-udledning i 2020 er reduceret med 30 % i forhold til 1988. Samtidig skal efterspørgslen efter transport styres, så der er en bæredygtig balance mellem ønsket om mobilitet og transportens negative virkning på miljø, klima og sundhed.

Gulliver bussen, en miljøvenlig bus, som Movia forventer at indsætte på en cirkel i København K fra nytår. .

06.06.2008

CSR.dk

Af Anette Lykke Rasmussen
Forud for regeringens nye strategi for bæredygtig udvikling har Det Økologiske Råd udgivet en pjece, hvor organisationen har forsøgt at opstille de målsætninger og virkemidler, der skal til for at opnå en bæredygtig udvikling. I pjecen er udvalgt fem centrale sektorer plus en grøn skattereform, som foreslås som et ”nødvendigt samlende initiativ på tværs af alle sektorer”.

”Vi opfordrer regeringen til at komme med konkrete mål og definere indikatorer, der kan checke, om vi rent faktisk går imod en bæredygtig udvikling. De manglede i strategien i 2002 og var heller ikke med i høringsudkastet til den nye, der blev udsendt sidste sommer,” siger Christian Ege, formand for Det Økologiske Råd. ”Det handler om, at vi skal nå længere end til at tale om begrebet bæredygtighed, som alle har gjort siden det først blev introduceret i 1980’erne.”
De fem sektorer med de initiativer, som skal skubbe den bæredygtige udvikling i gang er ifølge Det Økologiske Råd: Jordbrug og vand, Byens plan og bygninger, Energi og klima, Kemi og altså Transport.

Manglende politisk vilje
Fossilt energiforbrug og CO2-emission stiger år for år. Det er primært, fordi vi transporterer os selv og vore forbrugsgoder længere og længere. En større del af transporten er bil-baseret, og selv om
der findes bil-teknologier og konventionelle biler, der kan nedbringe energiforbrug og miljøbelastning i transportsektoren, er der, ifølge Det Økologiske Råd, ikke politisk vilje til at bruge denne viden og indrette markedet, så det understøtter en bæredygtig udvikling i transportsektoren. Luftforureningen er blevet stærkt reduceret i de sidste 15 år, men udslippet af NOx og dieselpartikler er fortsat et problem i byerne.

Visionen
Det Økologiske Råds vision for transportområdet er, at samfundet og specielt byerne skal indrettes, så transportbehovet minimeres. Transportsystemet skal være miljøvenligt og CO2-neutralt. Energibesparelser og nye teknologier skal indføres i alle dele af sektoren og udviklingen skal understøttes af prissignaler, der gør bæredygtig transport til det billigste alternativ for forbrugerne. Målet er, at transportsektorens CO2-udledning i 2020 er reduceret med 30 % i forhold til 1988 samt at efterspørgslen efter transport styres, så der er en bæredygtig balance mellem ønsket om mobilitet og transportens negative virkning på miljø, klima og sundhed. Og hvordan skal dette mål så nås? Her lister Det Økologiske Råd en række virkemidler, som kan skubbe udviklingen i den ønskede retning.
Virkemidler

• Transportsektorens CO2-udledning reduceres med 30 % i forhold til 1988.
• Efterspørgslen efter transport styres, så der er en bæredygtig balance mellem ønsket om mobilitet
og transportens negative virkning på miljø, klima og sundhed.
• Indretning af byer og samfund så behovet for transport begrænses.
• Sikring af god kollektiv transport, hvor mange mennesker skal i samme retning.
• Klare incitamenter til at benytte sig af kollektiv transport i stedet for bil.
• Begrænset udbygning af vejnettet – for der bliver ikke brug for det, hvis klimamålet opfyldes!
• Vælge de mindst forurenende og energiforbrugende køretøjer til at løse opgaven.
• Sikre gode vilkår for cyklister.
• Stille strengere krav til køretøjernes energiforbrug og emission af partikler og NOx.
• Sikre ressourcer til forskning og udvikling af transportsystemer, der er mere bæredygtige.

www.miljohorisont.dk/transport

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C