Håndværkere giver en hjælpende hånd til børn og unge

I uge 46 løber kampagnen "En Hjælpende Hånd" igen af stablen. Her skal håndværkere i samarbejde med Ungdommens Røde Kors hjælpe udsatte børn og unge i lokalområdet.

Ved at deltage i kampagnen "En Hjælpende Hånd", donerer danske håndværkere 2.500 kroner, som for eksempel kan give et barn ét år i en af Ungdommes Røde Kors' lokale aktiviteter. Foto: Ungdommens Røde Kors..

13.09.2017

CSR.dk

Med hjælp fra landets håndværkere lancerer Ungdommens Røde Kors for tredje år i træk den landsdækkende indsamlingskampagne "En Hjælpende Hånd", der kan findes på hjemmesiden af samme navn.

I efteråret 2016 havde omkring 20 forskellige faggrupper i håndværkerbranchen samlet intet mindre end 464.260 kroner til projektet, der giver en håndsrækning til udsatte børn og unge i Danmark.

En af dem, der støttede op om kampagnen i 2016, er Mikkel Kiefer fra Kiefer El & Byg:

”Jeg synes, det er et rigtig godt koncept. Det er godt, at man kan hjælpe nogle udsatte unge og være med til f.eks. at forebygge kriminalitet i ens nærområde.”

I år ønsker man at gentage succesen, hvorfor Ungdommens Røde Kors nu søger håndværkere, der vil deltage i dette års kampagne, der finder sted i uge 46.

Læs også: Dansk plastikpose skal rense drikkevand i Afrika

Bekæmper social ulighed blandt børn og unge
En af dem, der allerede bakker om projektet, er Mikkel Parlo, der til daglig arbejder som tømrer og er ambassadør for En Hjælpende Hånd:

”Håndværkere hjælper ofte til i deres lokalområder, ligesom Ungdommens Røde Kors har aktiviteter i hele landet. Vi kommer de samme steder og kan se, at det giver mening at støtte udsatte børn og unge lokalt.”

Ungdommens Røde Kors arbejder for at bekæmpe social udsathed blandt børn og unge i Danmark, helt lokalt, der hvor børnene og de unge bor.

Når man deltager i En Hjælpende Hånd-kampagnen, donerer man 2.500 kroner, som kan give et barn ét år i en af Ungdommens Røde Kors’ lokale aktiviteter, eller et mentor-forløb til en ung, der har brug for en hjælpende hånd.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle