Håndværkere giver en hjælpende hånd til børn og unge

I uge 46 løber kampagnen "En Hjælpende Hånd" igen af stablen. Her skal håndværkere i samarbejde med Ungdommens Røde Kors hjælpe udsatte børn og unge i lokalområdet.

Ved at deltage i kampagnen "En Hjælpende Hånd", donerer danske håndværkere 2.500 kroner, som for eksempel kan give et barn ét år i en af Ungdommes Røde Kors' lokale aktiviteter. Foto: Ungdommens Røde Kors..

13.09.2017

CSR.dk

Med hjælp fra landets håndværkere lancerer Ungdommens Røde Kors for tredje år i træk den landsdækkende indsamlingskampagne "En Hjælpende Hånd", der kan findes på hjemmesiden af samme navn.

I efteråret 2016 havde omkring 20 forskellige faggrupper i håndværkerbranchen samlet intet mindre end 464.260 kroner til projektet, der giver en håndsrækning til udsatte børn og unge i Danmark.

En af dem, der støttede op om kampagnen i 2016, er Mikkel Kiefer fra Kiefer El & Byg:

”Jeg synes, det er et rigtig godt koncept. Det er godt, at man kan hjælpe nogle udsatte unge og være med til f.eks. at forebygge kriminalitet i ens nærområde.”

I år ønsker man at gentage succesen, hvorfor Ungdommens Røde Kors nu søger håndværkere, der vil deltage i dette års kampagne, der finder sted i uge 46.

Læs også: Dansk plastikpose skal rense drikkevand i Afrika

Bekæmper social ulighed blandt børn og unge
En af dem, der allerede bakker om projektet, er Mikkel Parlo, der til daglig arbejder som tømrer og er ambassadør for En Hjælpende Hånd:

”Håndværkere hjælper ofte til i deres lokalområder, ligesom Ungdommens Røde Kors har aktiviteter i hele landet. Vi kommer de samme steder og kan se, at det giver mening at støtte udsatte børn og unge lokalt.”

Ungdommens Røde Kors arbejder for at bekæmpe social udsathed blandt børn og unge i Danmark, helt lokalt, der hvor børnene og de unge bor.

Når man deltager i En Hjælpende Hånd-kampagnen, donerer man 2.500 kroner, som kan give et barn ét år i en af Ungdommens Røde Kors’ lokale aktiviteter, eller et mentor-forløb til en ung, der har brug for en hjælpende hånd.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V