Håndværkere giver en hjælpende hånd til børn og unge

I uge 46 løber kampagnen "En Hjælpende Hånd" igen af stablen. Her skal håndværkere i samarbejde med Ungdommens Røde Kors hjælpe udsatte børn og unge i lokalområdet.

Ved at deltage i kampagnen "En Hjælpende Hånd", donerer danske håndværkere 2.500 kroner, som for eksempel kan give et barn ét år i en af Ungdommes Røde Kors' lokale aktiviteter. Foto: Ungdommens Røde Kors..

13.09.2017

CSR.dk

Med hjælp fra landets håndværkere lancerer Ungdommens Røde Kors for tredje år i træk den landsdækkende indsamlingskampagne "En Hjælpende Hånd", der kan findes på hjemmesiden af samme navn.

I efteråret 2016 havde omkring 20 forskellige faggrupper i håndværkerbranchen samlet intet mindre end 464.260 kroner til projektet, der giver en håndsrækning til udsatte børn og unge i Danmark.

En af dem, der støttede op om kampagnen i 2016, er Mikkel Kiefer fra Kiefer El & Byg:

”Jeg synes, det er et rigtig godt koncept. Det er godt, at man kan hjælpe nogle udsatte unge og være med til f.eks. at forebygge kriminalitet i ens nærområde.”

I år ønsker man at gentage succesen, hvorfor Ungdommens Røde Kors nu søger håndværkere, der vil deltage i dette års kampagne, der finder sted i uge 46.

Læs også: Dansk plastikpose skal rense drikkevand i Afrika

Bekæmper social ulighed blandt børn og unge
En af dem, der allerede bakker om projektet, er Mikkel Parlo, der til daglig arbejder som tømrer og er ambassadør for En Hjælpende Hånd:

”Håndværkere hjælper ofte til i deres lokalområder, ligesom Ungdommens Røde Kors har aktiviteter i hele landet. Vi kommer de samme steder og kan se, at det giver mening at støtte udsatte børn og unge lokalt.”

Ungdommens Røde Kors arbejder for at bekæmpe social udsathed blandt børn og unge i Danmark, helt lokalt, der hvor børnene og de unge bor.

Når man deltager i En Hjælpende Hånd-kampagnen, donerer man 2.500 kroner, som kan give et barn ét år i en af Ungdommens Røde Kors’ lokale aktiviteter, eller et mentor-forløb til en ung, der har brug for en hjælpende hånd.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup