Grundfos: Vi har 18.000 mand, der arbejder med CSR

For Grundfos er bæredygtighed noget, der skal omfavne hele organisationen. Derfor har koncernen nedlagt sin CSR-afdeling – ”alle ansatte arbejder med ansvarlighed”, siger CEO Mads Nipper.

Grundfos-CEO på scenen ved BCCD's event onsdag d. 21. juni. Foto: Anders Kampmann.

29.06.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

”Bæredygtighed er ikke en rapport eller en lille afdeling i et hjørne. Det skal være kerneforretning, der skaber langsigtet værdi for alle parter såvel internt som eksternt. Det er ikke nok at skabe indtjening for sine shareholders, man skal også arbejde for bæredygtig forandring og udvikling”.

Læs også: Grundfos-topchef kræver handling – nu

Sådan sagde CEO for den danske pumpeproducent Grundfos, Mads Nipper, da han i sidste uge var blandt hovedtalerne ved det britisk handelskammers event om bæredygtig innovation i København. Emnet for dagen var FNs mål om bæredygtig udvikling (SDG’erne) og hvordan de kan agere som en ’ny driver for vækst og konkurrencekræft’.

For at adressere det tema, tog Nipper naturligt nok fat i Grundfos’ egen bæredygtighedsindsats og medarbejdernes indsats for at ’skabe bæredygtige resultater og bidrage til, at Grundfos bliver en stadig mere bæredygtig virksomhed’, som det hedder.

Vælg de rigtige SDG’er
I den forbindelse har Grundfos taget en strategisk beslutning, der i første omgang kan lyde lidt kontraproduktiv.

”Vi har ikke længere nogen CSR-afdeling; alle vores 18.000 ansatte skal arbejde med ansvarlighed. I vores optik står verden på en brændende platform, og når det gælder SDG’erne, så bør virksomheder vælge de mål, hvor de kan gøre en reel forskel, uden at de nødvendigvis skal løbe med de største risici”, sagde Mads Nipper.

For Grundfos er det især udviklingsmål nr. 6 og 13, der er aktuelle. De handler om Rent vand & Sanitet hhv. Klimatiltag, og her kommer Bjerringbrovirksomhedens kerneprodukt i spil.

”Vores løsninger har et stort potentiale på disse områder. Hvis alle verdens vandsystemer havde det rigtige tryk, kunne der ifølge vores beregninger globalt spares 2,3 mia. m3 vand. Det siger sig selv, at det ville være en enorm gevinst for en helt masse mennesker, og derfor er det her, vi fokuserer på at kunne gøre en positiv forskel”, sagde han.

Giv mere end kun et produkt
På den måde understregede han også en af sine egne pointer om, hvad bæredygtighed og ansvarlighed egentlig er, set i et mere holistisk perspektiv. Igen handler det om at kreere noget mere end ’kun’ finansiel værdi for det omkringliggende samfund.

”Verden er på mange måder præget af trends som digitalisering og bæredygtighed, men også af en accelereret uforudsigelighed. Derfor må man som virksomhed spørge sig selv: ’hvad ville verden miste, hvis mit firma ikke fandtes længere?’ Her skal svaret gerne være noget mere end blot et enkeltstående produkt”, sagde Mads Nipper.

Læs også: Rapport: Cirkulær økonomi kan spare 11 procent af verdens vandforbrug - mindst

Afslutningsvis lagde han i øvrigt vægt på, at heller ikke Grundfos ”kan gøre det alene”, men at man i lighed med fx Carlsberg i høj grad søger at etablere partnerskaber med andre virksomheder og institutioner, for på den måde at kunne løfte i flok.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark