Grundfos: Vi har 18.000 mand, der arbejder med CSR

For Grundfos er bæredygtighed noget, der skal omfavne hele organisationen. Derfor har koncernen nedlagt sin CSR-afdeling – ”alle ansatte arbejder med ansvarlighed”, siger CEO Mads Nipper.

Grundfos-CEO på scenen ved BCCD's event onsdag d. 21. juni. Foto: Anders Kampmann.

29.06.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

”Bæredygtighed er ikke en rapport eller en lille afdeling i et hjørne. Det skal være kerneforretning, der skaber langsigtet værdi for alle parter såvel internt som eksternt. Det er ikke nok at skabe indtjening for sine shareholders, man skal også arbejde for bæredygtig forandring og udvikling”.

Læs også: Grundfos-topchef kræver handling – nu

Sådan sagde CEO for den danske pumpeproducent Grundfos, Mads Nipper, da han i sidste uge var blandt hovedtalerne ved det britisk handelskammers event om bæredygtig innovation i København. Emnet for dagen var FNs mål om bæredygtig udvikling (SDG’erne) og hvordan de kan agere som en ’ny driver for vækst og konkurrencekræft’.

For at adressere det tema, tog Nipper naturligt nok fat i Grundfos’ egen bæredygtighedsindsats og medarbejdernes indsats for at ’skabe bæredygtige resultater og bidrage til, at Grundfos bliver en stadig mere bæredygtig virksomhed’, som det hedder.

Vælg de rigtige SDG’er
I den forbindelse har Grundfos taget en strategisk beslutning, der i første omgang kan lyde lidt kontraproduktiv.

”Vi har ikke længere nogen CSR-afdeling; alle vores 18.000 ansatte skal arbejde med ansvarlighed. I vores optik står verden på en brændende platform, og når det gælder SDG’erne, så bør virksomheder vælge de mål, hvor de kan gøre en reel forskel, uden at de nødvendigvis skal løbe med de største risici”, sagde Mads Nipper.

For Grundfos er det især udviklingsmål nr. 6 og 13, der er aktuelle. De handler om Rent vand & Sanitet hhv. Klimatiltag, og her kommer Bjerringbrovirksomhedens kerneprodukt i spil.

”Vores løsninger har et stort potentiale på disse områder. Hvis alle verdens vandsystemer havde det rigtige tryk, kunne der ifølge vores beregninger globalt spares 2,3 mia. m3 vand. Det siger sig selv, at det ville være en enorm gevinst for en helt masse mennesker, og derfor er det her, vi fokuserer på at kunne gøre en positiv forskel”, sagde han.

Giv mere end kun et produkt
På den måde understregede han også en af sine egne pointer om, hvad bæredygtighed og ansvarlighed egentlig er, set i et mere holistisk perspektiv. Igen handler det om at kreere noget mere end ’kun’ finansiel værdi for det omkringliggende samfund.

”Verden er på mange måder præget af trends som digitalisering og bæredygtighed, men også af en accelereret uforudsigelighed. Derfor må man som virksomhed spørge sig selv: ’hvad ville verden miste, hvis mit firma ikke fandtes længere?’ Her skal svaret gerne være noget mere end blot et enkeltstående produkt”, sagde Mads Nipper.

Læs også: Rapport: Cirkulær økonomi kan spare 11 procent af verdens vandforbrug - mindst

Afslutningsvis lagde han i øvrigt vægt på, at heller ikke Grundfos ”kan gøre det alene”, men at man i lighed med fx Carlsberg i høj grad søger at etablere partnerskaber med andre virksomheder og institutioner, for på den måde at kunne løfte i flok.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online