Grundfos skal løse global vandkrise

Grundfos er gået med i et internationalt netværk, der skal løse den globale mangel på vand.

The World Economic Forum har for andet år i træk udpeget vandmangel som de kommende års største globale udfordring. .

25.01.2016

CSR.dk

Mangel på vand bliver en af de største globale udfordringer i de kommende år, og det har fået den danske pumpevirksomhed Grundfos til at gå med i et internationalt vandnetværk.

Netværket, der hedder The 2030 Water Resources Group, har som overordnet formål at finde løsninger på den globale vandkrise, der grundet den globale opvarmning og den stigende befolkningstilvækst bliver mere og mere problematisk.

”Vand er essentielt for vores overlevelse, produktion af mad og virksomheders produktion. Derfor vil vi gerne medvirke til at finde bæredygtige løsninger på de udfordringer, vi står overfor”, siger administrerende direktør Mads Nipper fra Grundfos.

Læs også: Vand:– knap ressource og forretningsmulighed

Banebrydende teknologiske nyskabelser
I det globale netværk er man glad for at få den danske pumpegigant med ombord:

”Vi er meget glade for at have fået Grundfos som nyt medlem af vores sammenslutning, for de har vist, at de kan bidrage til øget bæredygtighed igennem banebrydende teknologiske nyskabelser. Den private sektors virksomheder er en uvurderlig ressource, når det gælder om at opfinde ny teknologi og finde metoder til at forbruge vand langt mere effektivt, og det stiller vi gerne til rådighed for en bedre styring af verdens vandressourcer”, lyder det fra netværkets formand og Nestlé-direktør Peter Brabeck-Letmathe.

2030 Water Resources-netværket er en offentlig-privat-civilsamfunds-organisation fra 2009. Medlemmerne er blandt andre the World Economic Forum, the International Finance Corporation, the World Wildlife Fund samt firmaer som Nestlé og Coca Cola.

Læs også: Danmark fordobler eksport af vandteknologi til Kina

Foreningens ultimative mål er at få udbud og -efterspørgsel på vand til at forenes inden 2030. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online