Grundfos skal løse global vandkrise

Grundfos er gået med i et internationalt netværk, der skal løse den globale mangel på vand.

The World Economic Forum har for andet år i træk udpeget vandmangel som de kommende års største globale udfordring. .

25.01.2016

CSR.dk

Mangel på vand bliver en af de største globale udfordringer i de kommende år, og det har fået den danske pumpevirksomhed Grundfos til at gå med i et internationalt vandnetværk.

Netværket, der hedder The 2030 Water Resources Group, har som overordnet formål at finde løsninger på den globale vandkrise, der grundet den globale opvarmning og den stigende befolkningstilvækst bliver mere og mere problematisk.

”Vand er essentielt for vores overlevelse, produktion af mad og virksomheders produktion. Derfor vil vi gerne medvirke til at finde bæredygtige løsninger på de udfordringer, vi står overfor”, siger administrerende direktør Mads Nipper fra Grundfos.

Læs også: Vand:– knap ressource og forretningsmulighed

Banebrydende teknologiske nyskabelser
I det globale netværk er man glad for at få den danske pumpegigant med ombord:

”Vi er meget glade for at have fået Grundfos som nyt medlem af vores sammenslutning, for de har vist, at de kan bidrage til øget bæredygtighed igennem banebrydende teknologiske nyskabelser. Den private sektors virksomheder er en uvurderlig ressource, når det gælder om at opfinde ny teknologi og finde metoder til at forbruge vand langt mere effektivt, og det stiller vi gerne til rådighed for en bedre styring af verdens vandressourcer”, lyder det fra netværkets formand og Nestlé-direktør Peter Brabeck-Letmathe.

2030 Water Resources-netværket er en offentlig-privat-civilsamfunds-organisation fra 2009. Medlemmerne er blandt andre the World Economic Forum, the International Finance Corporation, the World Wildlife Fund samt firmaer som Nestlé og Coca Cola.

Læs også: Danmark fordobler eksport af vandteknologi til Kina

Foreningens ultimative mål er at få udbud og -efterspørgsel på vand til at forenes inden 2030. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K