Grundfos skal løse global vandkrise

Grundfos er gået med i et internationalt netværk, der skal løse den globale mangel på vand.

The World Economic Forum har for andet år i træk udpeget vandmangel som de kommende års største globale udfordring. .

25.01.2016

CSR.dk

Mangel på vand bliver en af de største globale udfordringer i de kommende år, og det har fået den danske pumpevirksomhed Grundfos til at gå med i et internationalt vandnetværk.

Netværket, der hedder The 2030 Water Resources Group, har som overordnet formål at finde løsninger på den globale vandkrise, der grundet den globale opvarmning og den stigende befolkningstilvækst bliver mere og mere problematisk.

”Vand er essentielt for vores overlevelse, produktion af mad og virksomheders produktion. Derfor vil vi gerne medvirke til at finde bæredygtige løsninger på de udfordringer, vi står overfor”, siger administrerende direktør Mads Nipper fra Grundfos.

Læs også: Vand:– knap ressource og forretningsmulighed

Banebrydende teknologiske nyskabelser
I det globale netværk er man glad for at få den danske pumpegigant med ombord:

”Vi er meget glade for at have fået Grundfos som nyt medlem af vores sammenslutning, for de har vist, at de kan bidrage til øget bæredygtighed igennem banebrydende teknologiske nyskabelser. Den private sektors virksomheder er en uvurderlig ressource, når det gælder om at opfinde ny teknologi og finde metoder til at forbruge vand langt mere effektivt, og det stiller vi gerne til rådighed for en bedre styring af verdens vandressourcer”, lyder det fra netværkets formand og Nestlé-direktør Peter Brabeck-Letmathe.

2030 Water Resources-netværket er en offentlig-privat-civilsamfunds-organisation fra 2009. Medlemmerne er blandt andre the World Economic Forum, the International Finance Corporation, the World Wildlife Fund samt firmaer som Nestlé og Coca Cola.

Læs også: Danmark fordobler eksport af vandteknologi til Kina

Foreningens ultimative mål er at få udbud og -efterspørgsel på vand til at forenes inden 2030. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København