Grundfos bliver femte danske virksomhed i SBTi-klubben

Det internationale klimainitiativ Science Based Targets har godkendt Grundfos’ 2030 og 2050-mål, som er virksomhedens mest markante klimaforpligtelser. Det betyder, at hvis alt går efter planen er pumpevirksomheden klimaneutral i 2050

Fra Danmark har TDC Net (skal være i mål i 2030), Ørsted (2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050) SBTi-godkendte klimamål udover Grundfos. Foto: 123RF..

14.11.2022

CSR.dk

Grundfos er blevet den første virksomhed i industrien for vandløsninger, der har fået fuld validering af sit 2050 net zero-mål fra Science Based Targets initiative (SBTi), ligesom den Bjerringbro-baseret virksomhed bliver kun den femte danske virksomhed.

Med hjælpen fra SBTi har Grundfos kunne fastsætte konkrete mål for sin reduktion af drivhusgasemissioner med videnskabelig forankring. Virksomheden, der leverer avancerede pumpeløsninger, har samtidig også fået godkendt sine kortsigtede 2030-emissionsreduktionsmål.

”Det understreger, at vi går forrest og tænker vores klimatiltag ind i både vores aftryk og helt ind i vores værdikæde. Hos Grundfos rækker vores produkter og løsninger ud over vand, og det samme gælder vores bæredygtighedsambitioner: energibesparelser, vandbesparelser, cirkulær forretning og adgang til vand,” lyder det i en udtalelse fra koncernchef Poul Due Jensen.

På verdensplan har 1480 virksomheder fået godkendt deres plan om at blive helt klimaneutrale senest i 2050, og i Danmark er TDC Net umiddelbart den mest ambitiøse, fordi selskabet vil nå i mål allerede i 2030.

Læs også: 30+ danske virksomheder udviser grøn handlekraft på COP27

De tre øvrige godkendte i Danmark er Ørsted (skal være i mål i 2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050).

Men Grundfos er den første traditionelle industrivirksomhed i Danmark, der nu er blevet en del af programmet.

"Vi er stolte over at have støttet Grundfos i fastsættelsen af virksomhedens videnskabeligt baserede mål. Det er en vigtig milepæl i virksomhedens bæredygtighedsrejse og er et positivt bidrag til vandsektorens udvikling mod en fremtid uden kulstofemissioner,” siger Hugh Jones, Managing Director, der er Advisory hos Carbon Trust, og som har samarbejdet med Grundfos om at sætte de SGTi-godkendte klimamål.

Gennemsigtighed er nøgleordet

Nu handler det for Grundfos om at komme i gang med implementering og de løbende rapporteringer til SBTi. For selvom klimainitiativet er begrænset i sine muligheder for at sanktionere virksomheder, der ikke lever op til de godkendte mål, så er gennemsigtighed nøgleordet, der skal værne mod greenwashing.

Læs også: Danske virksomheder på COP27 ”Taletiden er forbi, nu skal vi se handling”

“Vi skal rapportere på mange niveauer, og det sikrer, at vi bliver transparente. For få år siden gjorde alle virksomheder det selv, så dengang var der langt større risiko for, at det ville ende som greenwashing. Vi ville heller ikke forpligte os til det her, hvis ikke vi havde tænkt os at leve op til det,” udtaler Geraldine Bagger, der er klimachef hos Grundfos overfor Børsen.

I sidste ende vil det også være en dårlig forretning, pointerer hun: ”Vores kunder i stigende grad lægger vægt på det. Så det kan også få forretningsmæssige konsekvenser for os ikke at nå i mål med det.”

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.08.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

18.08.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Måttevask med mindre vand og kemi

13.08.2025CSR.dk

Danske virksomheder rykker på cirkulær økonomi – resultaterne kan mærkes

11.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Walk the sustainable Talk - Formland

07.08.2025CSR.dk

Grøn energipark skal huse nyt datacenter

05.08.2025Plastic Change

Sponseret

Afgørende FN-forhandlinger om plastik begynder i dag: Danmark sidder for bordenden

04.08.2025CSR.dk

Zoologisk Have og superbrand går sammen om ansvarlig kollektion for verdens dyr og natur

30.07.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Design med sjæl - FW25 nyheder fra OOhh

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
DTU Executive MBA

A world-class Executive MBA to empower you and your organization

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs.