Grundfos bliver femte danske virksomhed i SBTi-klubben

Det internationale klimainitiativ Science Based Targets har godkendt Grundfos’ 2030 og 2050-mål, som er virksomhedens mest markante klimaforpligtelser. Det betyder, at hvis alt går efter planen er pumpevirksomheden klimaneutral i 2050

Fra Danmark har TDC Net (skal være i mål i 2030), Ørsted (2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050) SBTi-godkendte klimamål udover Grundfos. Foto: 123RF..

14.11.2022

CSR.dk

Grundfos er blevet den første virksomhed i industrien for vandløsninger, der har fået fuld validering af sit 2050 net zero-mål fra Science Based Targets initiative (SBTi), ligesom den Bjerringbro-baseret virksomhed bliver kun den femte danske virksomhed.

Med hjælpen fra SBTi har Grundfos kunne fastsætte konkrete mål for sin reduktion af drivhusgasemissioner med videnskabelig forankring. Virksomheden, der leverer avancerede pumpeløsninger, har samtidig også fået godkendt sine kortsigtede 2030-emissionsreduktionsmål.

”Det understreger, at vi går forrest og tænker vores klimatiltag ind i både vores aftryk og helt ind i vores værdikæde. Hos Grundfos rækker vores produkter og løsninger ud over vand, og det samme gælder vores bæredygtighedsambitioner: energibesparelser, vandbesparelser, cirkulær forretning og adgang til vand,” lyder det i en udtalelse fra koncernchef Poul Due Jensen.

På verdensplan har 1480 virksomheder fået godkendt deres plan om at blive helt klimaneutrale senest i 2050, og i Danmark er TDC Net umiddelbart den mest ambitiøse, fordi selskabet vil nå i mål allerede i 2030.

Læs også: 30+ danske virksomheder udviser grøn handlekraft på COP27

De tre øvrige godkendte i Danmark er Ørsted (skal være i mål i 2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050).

Men Grundfos er den første traditionelle industrivirksomhed i Danmark, der nu er blevet en del af programmet.

"Vi er stolte over at have støttet Grundfos i fastsættelsen af virksomhedens videnskabeligt baserede mål. Det er en vigtig milepæl i virksomhedens bæredygtighedsrejse og er et positivt bidrag til vandsektorens udvikling mod en fremtid uden kulstofemissioner,” siger Hugh Jones, Managing Director, der er Advisory hos Carbon Trust, og som har samarbejdet med Grundfos om at sætte de SGTi-godkendte klimamål.

Gennemsigtighed er nøgleordet

Nu handler det for Grundfos om at komme i gang med implementering og de løbende rapporteringer til SBTi. For selvom klimainitiativet er begrænset i sine muligheder for at sanktionere virksomheder, der ikke lever op til de godkendte mål, så er gennemsigtighed nøgleordet, der skal værne mod greenwashing.

Læs også: Danske virksomheder på COP27 ”Taletiden er forbi, nu skal vi se handling”

“Vi skal rapportere på mange niveauer, og det sikrer, at vi bliver transparente. For få år siden gjorde alle virksomheder det selv, så dengang var der langt større risiko for, at det ville ende som greenwashing. Vi ville heller ikke forpligte os til det her, hvis ikke vi havde tænkt os at leve op til det,” udtaler Geraldine Bagger, der er klimachef hos Grundfos overfor Børsen.

I sidste ende vil det også være en dårlig forretning, pointerer hun: ”Vores kunder i stigende grad lægger vægt på det. Så det kan også få forretningsmæssige konsekvenser for os ikke at nå i mål med det.”

- KCP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København