Grundfos bliver femte danske virksomhed i SBTi-klubben

Det internationale klimainitiativ Science Based Targets har godkendt Grundfos’ 2030 og 2050-mål, som er virksomhedens mest markante klimaforpligtelser. Det betyder, at hvis alt går efter planen er pumpevirksomheden klimaneutral i 2050

Fra Danmark har TDC Net (skal være i mål i 2030), Ørsted (2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050) SBTi-godkendte klimamål udover Grundfos. Foto: 123RF..

14.11.2022

CSR.dk

Grundfos er blevet den første virksomhed i industrien for vandløsninger, der har fået fuld validering af sit 2050 net zero-mål fra Science Based Targets initiative (SBTi), ligesom den Bjerringbro-baseret virksomhed bliver kun den femte danske virksomhed.

Med hjælpen fra SBTi har Grundfos kunne fastsætte konkrete mål for sin reduktion af drivhusgasemissioner med videnskabelig forankring. Virksomheden, der leverer avancerede pumpeløsninger, har samtidig også fået godkendt sine kortsigtede 2030-emissionsreduktionsmål.

”Det understreger, at vi går forrest og tænker vores klimatiltag ind i både vores aftryk og helt ind i vores værdikæde. Hos Grundfos rækker vores produkter og løsninger ud over vand, og det samme gælder vores bæredygtighedsambitioner: energibesparelser, vandbesparelser, cirkulær forretning og adgang til vand,” lyder det i en udtalelse fra koncernchef Poul Due Jensen.

På verdensplan har 1480 virksomheder fået godkendt deres plan om at blive helt klimaneutrale senest i 2050, og i Danmark er TDC Net umiddelbart den mest ambitiøse, fordi selskabet vil nå i mål allerede i 2030.

Læs også: 30+ danske virksomheder udviser grøn handlekraft på COP27

De tre øvrige godkendte i Danmark er Ørsted (skal være i mål i 2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050).

Men Grundfos er den første traditionelle industrivirksomhed i Danmark, der nu er blevet en del af programmet.

"Vi er stolte over at have støttet Grundfos i fastsættelsen af virksomhedens videnskabeligt baserede mål. Det er en vigtig milepæl i virksomhedens bæredygtighedsrejse og er et positivt bidrag til vandsektorens udvikling mod en fremtid uden kulstofemissioner,” siger Hugh Jones, Managing Director, der er Advisory hos Carbon Trust, og som har samarbejdet med Grundfos om at sætte de SGTi-godkendte klimamål.

Gennemsigtighed er nøgleordet

Nu handler det for Grundfos om at komme i gang med implementering og de løbende rapporteringer til SBTi. For selvom klimainitiativet er begrænset i sine muligheder for at sanktionere virksomheder, der ikke lever op til de godkendte mål, så er gennemsigtighed nøgleordet, der skal værne mod greenwashing.

Læs også: Danske virksomheder på COP27 ”Taletiden er forbi, nu skal vi se handling”

“Vi skal rapportere på mange niveauer, og det sikrer, at vi bliver transparente. For få år siden gjorde alle virksomheder det selv, så dengang var der langt større risiko for, at det ville ende som greenwashing. Vi ville heller ikke forpligte os til det her, hvis ikke vi havde tænkt os at leve op til det,” udtaler Geraldine Bagger, der er klimachef hos Grundfos overfor Børsen.

I sidste ende vil det også være en dårlig forretning, pointerer hun: ”Vores kunder i stigende grad lægger vægt på det. Så det kan også få forretningsmæssige konsekvenser for os ikke at nå i mål med det.”

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup