Greenpeace rangerer de mest reparerbare enheder

Det kan godt betale sig at udvikle produkter, der kan repareres og opgraderes, mener Greenpeace East Asia og opfordrer flere af de store IT-mærker til at tage et kig på Dell, Fairphone og HP.

Står det til Greenpeace og iFixit, bør it-giganter som Apple, Microsoft og Samsung tage ved lære af firmaer som HP, Dell og Fairphone. På ranglisten IT Product Guide er de nemlig blevet tildelt nogle af de højeste karakterer. Arkivfoto..

26.07.2017

CSR.dk

Hvor reparerbar er din mobile enhed egentlig? Det har Greenpeace East Asia i samarbejde med iFixit forsøgt at finde svaret på.

For nylig offentliggjorde de nemlig ranglisten IT Product Guide, der består af vurderinger af de 40 bedst sælgende smartphones, tabletter og computere fra 2015 til 2017.

Ud fra de bedst sælgende produkter optræder i alt 17 IT-giganter, som alle er blevet vurderet ud fra iFixits kriterier for reparation: den tid, det tager at reparere et produkt, enhedens muligheder for opgradering og modularitet samt tilgængeligheden af reservedele og reparationsmanualer.

Læs også: Apple vil genbruge mineraler i forsyningskæden

Positivt med offentligt tilgængelige manualer
Nogle af de virksomheder, der har klaret sig bedst ud fra iFixits kriterier, er Fairphone, Dell og HP.

Ifølge Greenpeace skyldes det, at de er de eneste virksomheder, der fremstiller reservedele og lægger deres reparationsmanualer frit tilgængelige for offentligheden:

”En forbedring af muligheden for reparation af elektroniske produkter er noget, som alle virksomheder bør prioritere, når de designer et produkt”, siger Gary Cook, der er IT Sector Analyst hos Greenpeace USA, og fortsætter:

”Det første skridt i den rigtige retning er at gå i Dell, Fairphone og HP's fodspor – gør reparationsmanualerne offentligt tilgængelige”.

Læs også: Ny rapport om nettets grønne helte og sorte skurke

Ud fra ranglistens vurderinger har alle tre mærker fået topkarakterer for flere af deres mobile enheder - blandt andet som følge af offentligt tilgængelige manualer.

Mange mærker er svære at reparere
I den anden ende af skalaen ligger Apple, Samsung og Microsoft. Det skyldes, at deres enheder både er vanskelige at reparere og opgradere:

”En række produkter fra Apple, Samsung og Microsoft bliver i stigende grad designet på en måde, der gør dem vanskelige at reparere. Det forkorter deres levetid, hvorfor de er skyld i en stor mængde af elektronisk affald”, siger Gary Cook.

Således var næsten 70 procent af deres testede enheder udstyret med batterier, der var umulige eller vanskelige af udskifte grundet design og stærke klæbemidler til batteriet:

”Elektronisk affald er en af verdens hurtigst voksende affaldstyper. Vi er nødt til at gøre elektronik til en mere bæredygtig del af vores liv”, siger Kyle Wiens, der er CEO for iFixit.

Læs også: Efter Greenpeace-demonstration: Samsung genbruger Galaxy Note 7

Som følge af den nyligt offentliggjorte liste har Greenpeace opfordret it-sektoren til i højere grad at udvikle produkter, der kan repareres eller opgraderes, så de holder i længere tid.

Samtidig ser organisationen gerne, at man bør fremme standarder og love, der er med til at fremme produktreparation, så det i sidste ende bliver mere overkommeligt for brugerne.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark