Green Marine Europe får 11 nye deltagere

Skibsejere forventes i stadig større grad at tage del i beskyttelsen af havmiljøet, og med 11 nye kandidater til certificering nyder Green Marine Europe godt af de stigende krav.

15.02.2022

CSR.dk

Under sidste uges One Ocean Summit i Frankrig kunne certificeringsorganisationen Green Marine Europe meddele, at 11 nye selskaber ønsker at indgå i deres certificeringsprogram.

Elleve lyder umiddelbart ikke af så mange, men når man tilføjer, at det er nær ved en fordobling af antallet af deltagende virksomheder, og at certificeringsmuligheden kun har været tilgængelig siden 2020, så batter det straks lidt mere.

De nye kandidater fordeler sig bredt over de mange aktiviteter havet lægger bølger til, fra transport af mennesker, flydende bulk, udlægning af kabler under vand, forskning, cruises, maritim fragt, plastikforureningsbekæmpelse og meget andet.

Ifølge Green Marine Eurpoe er de dog alle forenet om en fælles vision om at gøre maritim transport mere hensyntagende over for hav og miljø.

Otte emner på flere niveauer
Green Marine Europe er således en miljøcertificeringsmulighed for skibsejere. Det er en aflægger af det amerikanske initiativ med samme navn, som har eksisteret i mere end 15 år.

I den europæiske udgave forpligter de deltagende skibsejere sig til hvert år at dokumentere målbare forbedringer inden for otte forskellige områder. (Se grafik neden for tekst).

En af de nye kandidater er MSC Groups cruise-division, hvis øverste leder forklarede, hvorfor de går efter certificeringen.

”…den vil hjælpe os med at dokumentere og dele vores fremskridt med vores gæster, de lokalsamfund vi besøger og alle andre stakeholdere,” sagde Pierfrancesco Vago.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online