Green Marine Europe får 11 nye deltagere

Skibsejere forventes i stadig større grad at tage del i beskyttelsen af havmiljøet, og med 11 nye kandidater til certificering nyder Green Marine Europe godt af de stigende krav.

15.02.2022

CSR.dk

Under sidste uges One Ocean Summit i Frankrig kunne certificeringsorganisationen Green Marine Europe meddele, at 11 nye selskaber ønsker at indgå i deres certificeringsprogram.

Elleve lyder umiddelbart ikke af så mange, men når man tilføjer, at det er nær ved en fordobling af antallet af deltagende virksomheder, og at certificeringsmuligheden kun har været tilgængelig siden 2020, så batter det straks lidt mere.

De nye kandidater fordeler sig bredt over de mange aktiviteter havet lægger bølger til, fra transport af mennesker, flydende bulk, udlægning af kabler under vand, forskning, cruises, maritim fragt, plastikforureningsbekæmpelse og meget andet.

Ifølge Green Marine Eurpoe er de dog alle forenet om en fælles vision om at gøre maritim transport mere hensyntagende over for hav og miljø.

Otte emner på flere niveauer
Green Marine Europe er således en miljøcertificeringsmulighed for skibsejere. Det er en aflægger af det amerikanske initiativ med samme navn, som har eksisteret i mere end 15 år.

I den europæiske udgave forpligter de deltagende skibsejere sig til hvert år at dokumentere målbare forbedringer inden for otte forskellige områder. (Se grafik neden for tekst).

En af de nye kandidater er MSC Groups cruise-division, hvis øverste leder forklarede, hvorfor de går efter certificeringen.

”…den vil hjælpe os med at dokumentere og dele vores fremskridt med vores gæster, de lokalsamfund vi besøger og alle andre stakeholdere,” sagde Pierfrancesco Vago.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods