Gratis klimarapportering er nu standard for store events i Bella Center

Rapporterne skal danne grundlag for optimering og bidrage til at sætte en ny standard for arbejdet med bæredygtighed i den globale eventindustri.

Foto: Bellagroup

17.04.2024

CSR.dk

Fra januar 2024 har Bella Center Copenhagen udarbejdet klimarapporter for alle større begivenheder afholdt i deres haller, som er blevet udleveret til arrangører gratis. 

Initiativet er et betydeligt skridt på Bella Centers ”Responsible Hospitality”-rejse og bidrager til kortlægningen af miljø- og klimapåvirkninger forbundet med afholdelse af store events som messer, kongresser og store firmaevents. 

Intentionen er, at det skal komme kundernes og Bella Centers eget klima- bæredygtighedsarbejde til gode, og inspirere bredt i den internationale kongres- og eventbranche. 

Klimarapporterne skaber transparens omkring både Bella Centers og kundernes scope 1, 2 og 3-udledninger i forbindelse med events og følger rapporteringsprincipperne i GHG-protokollen. Rapporterne giver et overblik over påvirkningen fra et bestemt event, herunder energiforbrug, affaldshåndtering, indkøbte varer og services, mad- og drikkevalg samt transport fra forsyningskæden.

Med en sådan dybere forståelse for klimaaftrykket forbundet med opsætning og afvikling af events har fremtidig optimering et langt bedre beslutningsgrundlag. 

"Ved at tilbyde et transparent indblik i alle større events, der finder sted i vores haller, sigter vi mod at have en positiv indflydelse og inspirere kunder, medarbejdere og samfundet som helhed. Næste skridt vil være at definere en sammenhængende metode til måling og benchmarking af klimapåvirkningen fra store events på tværs af vores branche - også internationalt. Men vi vil i gang her og nu," siger Gemma Strutt, Director of Congress & Large Events hos Bella Center Copenhagen. 

Om Bella Centers nye klimarapporter

  • Bella Center Copenhagen udarbejder nu individuelle klimarapporter for alle større events, der finder sted i en eller flere af kongrescenterets haller.
  • Initiativet er et nyt standardtilbud, og koster derfor ikke ekstra for eksterne kunder at få udarbejdet.
  • Klimarapporterne dækker over både Bella Center Copenhagens og kundens scope 1, 2 og 3-udledninger, herunder energiforbrug, affaldshåndtering, indkøbte varer og services, mad- og drikkevalg samt transport fra forsyningskæden. Rapporterne udarbejdes i ESG-softwaren CEMAsys og følger rapporteringsprincipperne i GHG-protokollen.
  • I rapporten bliver eventets udledning brudt ned til følgende områder: Totalt klimaaftryk, klimaftryk per unik besøgende, klimaaftryk per deltager og klimaaftryk per m².
  • I forbindelse med en dobbelt-certificering tidligere på året, følger både hovedselskabet Bellagroup og Bella Center Copenhagen ISO-standarderne 14001 og 20121 for miljøledelse og bæredygtige arrangementer.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Beierholm

Sponseret

Scope 3 – en god forretning?

03.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Parlamentet siger nej til Omnibus-forslag – virksomheder må fortsat vente på klarhed om ESG-krav

03.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen er klar med nye skabeloner til bæredygtighedspolitikker – få dem her

31.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Forslag til nye bæredygtighedsstandarder lover færre datapunkter, men ikke tilstrækkelige byrdelettelser

23.10.2025Klimaklar

Sponseret

Nu bruger FLEYE Copenhagen meget mindre tid på dataindsamling

22.10.2025Valified

Sponseret

ESG presser sig på: Autobranchen er officielt udpeget som risikosektor

20.10.2025BSR

Sponseret

EU Omnibus: Challenges and Opportunities of the Parliament’s Proposed Changes to the CSDDD

20.10.2025Valified

Sponseret

Dokumentation, data og drift: Derfor skal servicebranchen handle på ESG nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København