Gratis CO2-beregner kobler SMV’er til global net zero-kampagne

Med FN i ryggen kan et nyt software hjælpe SMV’er til at måle CO2-udledninger og identificere ”udlednings-hotspots”, så arbejdet med reduktioner kan sættes videnbaseret i gang.

22.03.2022

CSR.dk

Kulstofberegneren ’Business Carbon Calculator’, der er udviklet med støtte fra Google.org, er netop blevet lanceret. Og gennem det FN-støttede SME Climate Hub er beregneren endda gratis at hente og bruge.

Hjælper med at vælge
Mindre leverandører spiller en afgørende rolle i at opfylde de globale klimamå, fordi de er grundstammen i store virksomheders værdikæder - som står for op til 90% af virksomhedernes samlede CO2-udledninger. 

Men mange små virksomheder har ikke ressourcerne til at måle og kontrollere deres udledning nøjagtigt. I en nylig undersøgelse fra SME Climate Hub svarede 63% af de adspurgte SMV’er, at de ikke følte, at de havde de rette færdigheder til at vælge den mest robuste klimaindsats.

Det har virksomheden Normative, sat alt ind på at lave om på, med udvikling og lancering af Business Carbon Calculator. 

"Vi er nødt til at handle nu. Klimaet venter ikke på, at vi er klar,” siger Kristian Rönn, CEO og medstifter af Normative – og tidligere klimaforsker ved Oxford University.

"Vi ønsker at udvikle mulighederne for måling af CO2-udledning og gøre det muligt for alle at opnå et Net Zero-mål. Dette nye værktøj er næste skridt mod at involvere værdikæder over hele verden, og vi kommer til at fortsætte med at udvikle vores teknologi til bedre at kunne hjælpe virksomheder med at gøre en indsats for klimaet”.

Det skal være let og brugervenligt

Om SME Climate Hub

  • SME Climate Hub er et initiativ fra We Mean Business Coalition, Exponential Roadmap Initiative, United Nations Race to Zero-kampagne og International Chamber of Commerce.
  • SME Climate Hub samarbejder med Normative og Net Zero-teamet på Oxford Universitet om at levere værktøjer og ressourcer der gør det muligt for SMV'er at arbejde med klimaområdet, sætte initiativer i gang og måle deres fremskridt i forhold til reduktion af CO2-udledninger.
  • SME Climate Hub giver SMV'er mulighed for at deltage i FN's Race to Zero-kampagne – en international kampagne, der samler en hidtil uset stor koalition af økonomiske aktører og 120 regeringer, der har forpligtet sig selv til at opnå Net Zero udledninger senest i 2050.

Værktøjet ’Business Carbon Calculator’ virker ved at virksomheder indtaster let tilgængelige data – såsom størrelsen af deres bygninger og forbruget af el, varme og brændstof ind i en gennemtænkt brugerflade. Resultatet fortæller, hvad virksomhedens CO2-profil er.

Med den profil som udgangspunkt byder værktøjet på forslag til handlinger, der kan igangsættes via en række værktøjer og initiativer på SME Climate Hub, som er et multistakeholder, FN-støttet initiativ med fokus på SMV’er.

"Små virksomheder har en betydelig mulighed for at opbygge et mere robust forretningsgrundlag gennem deres klimaindsatser," siger María Mendiluce, CEO for We Mean Business Coalition og stiftende partner af SME Climate Hub. "Det er altafgørende, at virksomheder i alle størrelser får de nødvendige værktøjer til at prioritere reduktion af CO2-udledning. Vi er stolte af, at SME Climate Hub kan hjælpe.”

12 ekstra folk finansieret af Google.org
Business Carbon Calculator er udviklet af Normative med støtte fra 12 medarbejdere, hvis tid var finansieret af et legat fra Google.org – techselskabets filantropiarm. Det betød at Normative gratis havde 12 kvalificerede fuldtidsmedarbejdere ud over deres egne i seks måneder.

"Virksomheder af alle størrelser erkender i stigende grad, at det er essentielt for virksomhedens succes at behandle vore planet respektfuldt. Men for små og mellemstore virksomheder kan det være udfordrende at identificere, hvor udledningerne kommer fra - og hvordan man kan reducere dem. Normatives arbejde med at løse dette med deres nye, gratis kulstofberegner, der er designet til SMV'er, er spændende - og vi er stolte af at arbejde sammen med dem," siger Matt Brittin, Præsident for Google EMEA-operations.

Læs mere om ‘Business Carbon Calculator’ her og book en demonstration af produktet her

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København