Grøn startup bygger landbrug på tage

Startupvirksomheden Refarmed vandt både publikumsprisen og juryprisen, da der var ’Pitch Day’ på Copenhagen Business School i begyndelsen af februar. Nu er de klar til at bygge bæredygtige landbrug, der udnytter supermarkeders og storcentres overskydende ressourcer.

Refarmed startede for halvandet år siden med et projekt, der blandt andet skulle udnytte Fields overskudsvarme med bæredygtige landbrug på toppen af det store shoppingcenter. Foto: Refarmed/Sine Lindholm. .

23.02.2017

CSR.dk

Den grønne startupvirksomhed Refarmed vandt både juryprisen og publikumsprisen, da Copenhagen Business School lagde hus til ’Pitch Day’ i begyndelsen af februar, skriver Ingeniøren. 

Læs også: Klimaguide til megabyer

Det er energivirksomheden E.ON, der afholder dagen og målet er at finde det startup og den idé, der, på den mest realistiske måde, vil bidrage til en mere bæredygtig og grøn verden. 

Mere konkret går Refarmeds projekt ud på at udnytte det ressourcespild, som store indkøbscentre og hybridmarkeder har, ved at placere en fødevareproduktion i, oven på eller i forlængelse af bygningen:

”Vi kalder det en bygningsintegreret gartneriløsning. Vi genanvender vand, overskudsvarme fra kølesystemerne, og bioaffald komposterer vi”, siger Camilla Enge, medstifter af Refarmed, til Ingeniøren. 

Storcenter og landbrug i én
Camilla Enge og resten af Refarmed-holdet har arbejdet på projektet i halvandet år, før det blev præsenteret for E.ON. Med midler fra Erhvervsstyrelsen fik de gennemført et feasibility studie i storcentret Fields i København, der siden har ageret prøvekanin:

”Vi startede helt lavpraktiske undersøgelser, hvor vi så på forskellige affaldsfraktioner og muligheder for overskudsvarme. Faktisk var overskudsvarmen et problem, fordi Fields' ventilationssystemer er så godt udviklede. Til sidst fandt vi varmen i Bilkas kølesystemer”, siger Camilla Enge til Ingeniøren. 

Læs også: WWF: bæredygtighedsstandarder kan fremme SDG-målsætninger

Refarmed skal til at indlede et samarbejde med Bilka og er derudover også en af deltagerne i E.ONs iværksætterprogram 'accelerate CPH'.

Læs mere om Refarmed her. 

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia