Grøn startup bygger landbrug på tage

Startupvirksomheden Refarmed vandt både publikumsprisen og juryprisen, da der var ’Pitch Day’ på Copenhagen Business School i begyndelsen af februar. Nu er de klar til at bygge bæredygtige landbrug, der udnytter supermarkeders og storcentres overskydende ressourcer.

Refarmed startede for halvandet år siden med et projekt, der blandt andet skulle udnytte Fields overskudsvarme med bæredygtige landbrug på toppen af det store shoppingcenter. Foto: Refarmed/Sine Lindholm. .

23.02.2017

CSR.dk

Den grønne startupvirksomhed Refarmed vandt både juryprisen og publikumsprisen, da Copenhagen Business School lagde hus til ’Pitch Day’ i begyndelsen af februar, skriver Ingeniøren. 

Læs også: Klimaguide til megabyer

Det er energivirksomheden E.ON, der afholder dagen og målet er at finde det startup og den idé, der, på den mest realistiske måde, vil bidrage til en mere bæredygtig og grøn verden. 

Mere konkret går Refarmeds projekt ud på at udnytte det ressourcespild, som store indkøbscentre og hybridmarkeder har, ved at placere en fødevareproduktion i, oven på eller i forlængelse af bygningen:

”Vi kalder det en bygningsintegreret gartneriløsning. Vi genanvender vand, overskudsvarme fra kølesystemerne, og bioaffald komposterer vi”, siger Camilla Enge, medstifter af Refarmed, til Ingeniøren. 

Storcenter og landbrug i én
Camilla Enge og resten af Refarmed-holdet har arbejdet på projektet i halvandet år, før det blev præsenteret for E.ON. Med midler fra Erhvervsstyrelsen fik de gennemført et feasibility studie i storcentret Fields i København, der siden har ageret prøvekanin:

”Vi startede helt lavpraktiske undersøgelser, hvor vi så på forskellige affaldsfraktioner og muligheder for overskudsvarme. Faktisk var overskudsvarmen et problem, fordi Fields' ventilationssystemer er så godt udviklede. Til sidst fandt vi varmen i Bilkas kølesystemer”, siger Camilla Enge til Ingeniøren. 

Læs også: WWF: bæredygtighedsstandarder kan fremme SDG-målsætninger

Refarmed skal til at indlede et samarbejde med Bilka og er derudover også en af deltagerne i E.ONs iværksætterprogram 'accelerate CPH'.

Læs mere om Refarmed her. 

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online