Grøn startup bygger landbrug på tage

Startupvirksomheden Refarmed vandt både publikumsprisen og juryprisen, da der var ’Pitch Day’ på Copenhagen Business School i begyndelsen af februar. Nu er de klar til at bygge bæredygtige landbrug, der udnytter supermarkeders og storcentres overskydende ressourcer.

Refarmed startede for halvandet år siden med et projekt, der blandt andet skulle udnytte Fields overskudsvarme med bæredygtige landbrug på toppen af det store shoppingcenter. Foto: Refarmed/Sine Lindholm. .

23.02.2017

CSR.dk

Den grønne startupvirksomhed Refarmed vandt både juryprisen og publikumsprisen, da Copenhagen Business School lagde hus til ’Pitch Day’ i begyndelsen af februar, skriver Ingeniøren. 

Læs også: Klimaguide til megabyer

Det er energivirksomheden E.ON, der afholder dagen og målet er at finde det startup og den idé, der, på den mest realistiske måde, vil bidrage til en mere bæredygtig og grøn verden. 

Mere konkret går Refarmeds projekt ud på at udnytte det ressourcespild, som store indkøbscentre og hybridmarkeder har, ved at placere en fødevareproduktion i, oven på eller i forlængelse af bygningen:

”Vi kalder det en bygningsintegreret gartneriløsning. Vi genanvender vand, overskudsvarme fra kølesystemerne, og bioaffald komposterer vi”, siger Camilla Enge, medstifter af Refarmed, til Ingeniøren. 

Storcenter og landbrug i én
Camilla Enge og resten af Refarmed-holdet har arbejdet på projektet i halvandet år, før det blev præsenteret for E.ON. Med midler fra Erhvervsstyrelsen fik de gennemført et feasibility studie i storcentret Fields i København, der siden har ageret prøvekanin:

”Vi startede helt lavpraktiske undersøgelser, hvor vi så på forskellige affaldsfraktioner og muligheder for overskudsvarme. Faktisk var overskudsvarmen et problem, fordi Fields' ventilationssystemer er så godt udviklede. Til sidst fandt vi varmen i Bilkas kølesystemer”, siger Camilla Enge til Ingeniøren. 

Læs også: WWF: bæredygtighedsstandarder kan fremme SDG-målsætninger

Refarmed skal til at indlede et samarbejde med Bilka og er derudover også en af deltagerne i E.ONs iværksætterprogram 'accelerate CPH'.

Læs mere om Refarmed her. 

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams