Grønt og miljøvenligt på toppen af Bispebjerg Hospital

Urter på toppen af den nye Laboratorie- og Logistikbygning forlænger tagets levetid og aflaster kloaksystemet, når regnen vælter ned.

Bispebjerg Hospitals nye, miljøvenlige tag består af sedum-planten, der er meget hårdfør og kan tåle både tørke og meget sol. Arkivfoto. .

18.07.2018

CSR.dk

Laboratorie- og Logistikbygningen på Bispebjerg Hospital et netop blevet beklædt med 1.100 kvm. grønne sedum-planter. Og det kan meget mere end at se pænt ud.

Det nye beplantningssystem optager op til 80 procent af det vand, der falder på taget. Og det betyder meget mindre vand i kloakken og dermed mindre risiko for oversvømmelse.

Læs også: Bæredygtige dæk af mælkebøtter vinder pris 

”Udover, at det er flot at kigge på, både for vores medarbejdere og naboer, så hjælper de grønne tage blandt andet ved, at vi undgår at belaste kloaknettet med for meget vand”, siger projektleder Rasmus Seidelin Dam fra Nyt Hospital Bispebjerg.

Renser luften
Det grønne tag består af stenurter, også kaldet sedum, som er ekstremt hårdføre, uanset om vejret byder på regn og tørke.

Stenurterne har også positive effekter på nærmiljøet, fordi planterne er med til at isolere bygningen og nedsætte køle- og varmebehovet.

På den store skala kan taget også medvirke til at nedbringe temperaturen omkring bygningen og rense luften for støv og andre usunde partikler, skriver Bispebjerg Hospital i en pressemeddelelse.

Laboratorie- og Logistikbygningen er en del af Nyt Hospital Bispebjerg og står færdig i sommeren 2018.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V