Grønt byggeri – stort potentiale og store udfordringer

Building Green 2016: Bæredygtige løsninger i byggebranchen rummer enorme muligheder for danske virksomheder, men repræsenterer samtidig en ligeså stor udfordring for samfundet. En grøn omstilling af sektoren er afgørende.

Connie Hedegaard på scenen ved Building Green 2016. Foto: Anders Kampmann.

02.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Med en fortid som både miljøminister og Klimakommissær i EU, må Concito-formand Connie Hedegaard betegnes som et af de store navne på talerstolen ved dette års Building Green-messe, der startede i Forum i København i dag.

Læs også: Building Green slår dørene op

Og der var da også behørigt fyldt ved messens store scene, da hun trådte ind for at give sit bud på, hvordan vi som samfund kan tage de næste skridt i den grønne omstilling. Den bygger nemlig ikke sig selv, som overskriften på hendes oplæg proklamerede.

Eksportpotentialet for danske løsninger er kæmpestort, men der skal skabes de rigtige rammebetingelser, både økonomisk og politisk.

”Vi er i år 1 efter COP21, Parisaftalen træder i kraft på fredag efter en historisk hurtig ratificeringsproces, og det skal vi bruge som grundlag for det ryk, der skal ske nu, og som Danmark må og skal være en del af. Politik er i den sammenhæng ofte for kortsigtet, så vi skal turde og tænke langt, og vi skal belønne dem, der gør det rigtige”, sagde Connie Hedegaard.

Sætte pris på de grønne alternativer
Konkret lagde hun op til hårdere beskatning ”… på de ting, vi ikke kan lide”, og det modsatte ”… på de ting, vi gerne vil have mere af”, uden dog at give eksempler herpå. Det skal være med til at fordre det ”mindshift”, der ifølge den tidligere konservative minister skal ske, både i erhvervslivet og i befolkningen generelt, når det kommer til efterspørgslen på grønne produkter.

”Der er en klassisk tendens til, at ændringer først sker, når de kan betale sig. Derfor skal vi sætte en pris på eksempelvis CO2-udslip, også juridisk, sørge for at understøtte energieffektiviseringer, og vi skal gøre det lettere at vælge de grønne alternativer. Det indebærer også, at de offentlige indkøb skal være bæredygtige; det vil være en kæmpe løftestang for udbuddet”, fortsatte hun.

Afslutningsvis pegede Connie Hedegaard – i tråd med dagens omgivelser – på byggebranchens rolle i den grønne omstilling, ikke kun herhjemme, men også ude i verden.

Læs også: Danske boligløsninger under vestafrikansk lup

”80 procent af bygningsmassen i udviklingslandende i 2050 er ikke bygget endnu. Det en enorm opgave, der ligger forude, og et gigantisk ressourcebehov, der tegner sig, om som skal håndteres så bæredygtigt, som overhovedet muligt. Derfor har byggeriet en nøglerolle for os alle sammen”, sluttede hun.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online