Grønt økonomisk skub er ikke så ligetil

Selvom Klimarådets formand, Peter Møllgaard, ikke ser grønne investeringer som den enestående løsning til genstart af den danske økonomi, er flere topchefer i erhvervslivet optimistiske over for den grønne omstilling.

Coronakrisen har sat Danmarks grønne problemstillinger i perspektiv..

09.07.2020

CSR.dk

Grønne investeringer er for alvor kommet i fokus når erhvervslivet og de danske politikere taler om en økonomisk igangsættelse af Danmark efter coronakrisen. 

Men dette er måske ikke så simpelt som man skulle tro. I hvert fald ikke i følge Peter Møllgaard, der er formand for Klimarådet. Det skriver Berlingske.

“Det er rigtig positivt, at toppen af dansk erhvervsliv ser de grønne investeringer som noget, der kan skabe vækst, og der er da også nogle af de investeringer, vi skal have gennemført, som energirenoveringer og udskiftningen olie- og gasfyr med grønne alternativer, der har beskæftigelseseffekt på kort sigt. Men ved mange af de initiativer, som vi starter i dag og i morgen, kommer effekten først på sigt”, siger Peter Møllgaard til Berlingske.

Læs også: Danica Pension fremviser CO2-venlige investeringer og vil reducere klimabelastningen yderligere

Coronakrisen har da heller ikke gjort det mere anskueligt at finde de rette løsninger på regeringens målsætning om 70 procents reduktion af drivhusgasserne - en ambition, som Klimarådet skal hjælpe med.

Pandemien har derimod været med til at tydeliggøre de dilemmaer Danmark kan stå overfor, hvis de grønne mål bliver realiteter.

Blandt andet, hvordan målet kræver en total omstrukturering af samfundet, der både vil påvirke erhvervslivet og borgerne.

Derudover står det klart, at der hurtigst muligt skal sættes gang i beskæftigelse og aktivitet efter coronakrisen, for så vidt muligt at undgå en kraftig økonomisk nedgang og stigning i arbejdsløshed.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom