Grønne virksomheder bør udnytte fornyet klimafokus

En ny klimalov er på vej, og dermed er klima-problematikken tilbage på dagsordenen. Det bør de grønne virksomheder udnytte til at skaffe sig en konkurrencefordel, mener ekspert.

Klimadebatten blev sat i bero efter en skuffende COP15 i København i 2009. Foto: Dorte Pallisgaard, Photos.com.

03.10.2013

CSR.dk

Klima-, energi, - og bygningsminister Martin Lidegaard lancerede midt i august regeringens nye klimaplan, der i løbet af efteråret skal blive til en egentlig klimalov, som sikrer, at Danmark når sit mål om at have reduceret CO2-udledningen med 40 procent i 2020.

Sammen med klimaplanen blev der præsenteret beregninger på en række potentielle CO2-reducerende tiltag i forskellige sektorer. Det har skabt heftig debat om, hvor og hvordan man henter de største CO2-besparelser for færrest penge, og dermed ser det ud til, at klimaet er tilbage på dagsordenen efter en årerække med død klimadebat udløst af grumme COP15-tømmermænd.

En langsigtet klimastrategi bliver en klar konkurrencefordel for virksomhederne, mener Anne Louise Thon-Schur, der er nyudnævnt CSR-director i PwC. Regeringen har lanceret en ny klimaplan, som i løbet af efteråret skal blive til en egentlig klimalov. Det har fået klimadebatten til at blusse op. .

”Klimaet røg af agendaen umiddelbart efter COP15-skuffelsen, men det betyder ikke, at alle virksomheder har stoppet arbejdet med klimastrategier. Derfor skal de virksomheder, der er langt i deres klimaarbejde udnytte den fornyede opmærksomhed om klimaet, og være gode til at kommunikere ud, hvad de gør. Jo klarere det står for befolkningen, at vi bliver nødt til at udnytte klodens resurser bedre, jo vigtigere bliver det nemlig også, at virksomhederne har en klar klimastrategi. Det bliver en stor konkurrencefordel på sigt”, siger Anne Louise Thon-Schur til CSR.dk.

Klimastrategi sikrer eksistens
En af pionererne blandt danske virksomheder i forhold til at lægge en klimastrategi og ikke mindst brande sig med et klart klimafokus er det københavnske trykkeri KLS Grafisk Hus, der allerede i 2008 vandt en pris ved Climate Cup for sin klimastrategi.

Administrerende direktør Knud Erik Larsen er ikke i tvivl om, at virksomhedens klimafokus, som blandt andet indebærer en lang række klima,- og miljø-certificeringer samt en ambitiøs elbil-strategi, er med til at holde virksomheden oven vande i en branche, der ellers er hårdt ramt af finanskrise og strukturelle ændringer.

”De fleste af vores kunder synes, at vores klimafokus er meget sympatisk og vil gerne i dialog om det. Det betyder, at vi har været i stand til at holde vores omsætning i de senere år – i modsætning til mange af vores kolleger i branchen, som styrtbløder i øjeblikket. Havde vi ikke født vores klimastrategi tilbage i 2007, tror jeg ikke, det havde set godt ud for virksomheden”, siger Knud Erik Larsen.

Langsigtede investeringer
Han håber, at en ny klimalov vil sætte mere fokus på klimaproblematikken i år, men understreger også, at klimainvesteringer er langsigtede.

”Vi er ikke filantroper, det kan vi ikke tillade os i vores branche. Så det er klart, at det skal give penge på den lange bane at investere i klimaet – og det gør det også. For eksempel har vi lige købt et nyt miljøvenligt anlæg, der skal køle nogle af vores maskiner. Det koster over 800.000 og var en stor udskrivning, men det er tjent hjem i elbesparelser i løbet af knap to år, og så er der plus på kontoen efterfølgende”, understreger Knud Erik Larsen.

Læs også: Dansk tøjfirma til tops i grøn verdenselite

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online