Grønne eksportmuligheder i øst og vest

Både USA og Kina står overfor store udfordringer i form af at skulle skabe vækst og reducere i CO2 på én gang. Eksportpotentialet for danske virksomheder er enormt. Det skriver di.dk

15.06.2009

CSR.dk

At skabe vækst og skære i sine CO2-udledninger på samme tid vil være en udfordring uanset hvor man kigger hen i verden. Når udfordringen så skaleres op til i alt 1,5 milliard mennesker, eller over en femtedel af verdens befolkning fordelt på to af klodens mest magtfulde nationer, så står det klart at der skal noget helt ekstraordinært til. Derfor har de to lande også vedtaget verdenshistoriens største vækstpakker til en samlet værdi af flere tusinde milliarder danske kroner – og heraf skal en solid portion bruges på energieffektivisering og investeringer i grøn teknologi og bæredygtigt byggeri. Det giver kæmpe muligheder for danske virksomheder på disse områder – og på den vestlige front er de første kontakter til Obamas USA er skabt. Den nye præsident er således valgt på bl.a. løfter om at tage fat på klimaudfordringerne og mindske landets massive udslip af drivhusgasser.
Også øst på, i Kina, er mulighederne til at tage og føle på. En analyse fra McKinsey fra oktober 2008 viser, at danske virksomheder og deres teknologier kan reducere landets CO2-udslip med 10 procent inden 2020. Den kinesiske regering har vedtaget en vækstpakke på intet mindre end 3.400 mia. kroner og heraf er 10 % sat af til forbedringer af energieffektivitet. Dermed er udsigterne til et eksporteventyr af de helt store endog rigtig gode, både i øst og vest.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online