Grønland bliver grønnere

Grønlandske virksomheder har sparet på CO2-udslippet samtidig med, de har sparet millioner af kroner. Nu håber Verdensnaturfonden at flere vil følge det gode eksempel.

I Nuuk har f.eks.Grønlandsbanken opsat solceller og sparet CO2-udledninger og penge, som en del af projektet Clean Greenland - Green Companies. .

01.07.2015

CSR.dk

Grønlandske virksomheder kæmper for at blive grønnere, samtidig med de sparer på bundlinjen. Det viser en opgørelse som Verdensnaturfonden har lavet med støtte fra det grønlandske selvstyre. 

Der er tale om seks grønlandske virksomheder, der har arbejdet med projektet Clean Greenland – Green Companies. Nu har virksomhederne alle leveret målbare nedbringelser af CO2-udledning og sparet millioner af kroner. 

Læs også: Biogas i naturgasnettet stiger markant

Opbakningen er også til at tage og føle på – både fra Verdensnaturfonden i København og fra CSR Greenland. 

”De virksomheder, der er med, viser, at de tænker på andet end økonomisk overskud. De skal stadig tjene penge – naturligvis – men de erfarer lige nu, at de kan være med til at løse samfundsudfordringer samtidig med man skaber gode økonomiske resultater”, siger bestyrelsesformand i CSR Greenland Brian Buus. 

Læs også: Global fødevareindustri til kamp mod madspild

Generalsekretær i Verdensnaturfonden Gitte Seeberg er også positiv, og håber de gode erfaringer vil sprede sig til andre.

”Hvis vi kan passe på miljøet samtidig med, at det har en målbar, positiv effekt på bundlinjen er det noget, som vil vinde genklang i bestyrelseslokaler på direktionsgange over alt i Grønland. Det er det, der er meningen. For så vil andre følge trop og så begynder det for alvor at rykke”, siger hun.

De seks virksomheder i projektet er Air Greenland, Grønlands Arbejdsgiverforening, GrønlandsBANKEN, Kalaallit Nunaani Brugseni, Nuup Bussii og Royal Arctic Line.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle