Grøn Indkøbsuge - Private og offentlige aktører mødtes om de grønne indkøb

Seminarer og workshops satte fokus på grønne og bæredygtige indkøb i uge 45, hvor Forum afholdt Grøn Indkøbsuge. Private og offentlige aktører deltog i de mange arrangementer, hvor alt fra TCO-beregninger til ansvarlige indkøb af oksekød var på dagsorden.

13.11.2017

CSR.dk

På vegne af Forum for Bæredygtige Indkøb

De fleste, der arbejder med indkøb – og ikke mindst de grønne indkøb – oplever, at der er behov for videndeling og dialog om de produkter og services, der købes ind, samt de udbudsmetoder der anvendes i processen. Det afspejledes tydeligt i de arrangementer, der blev holdt i sidste uge under Grøn Indkøbsuge. Både leverandører og indkøbsfaglige deltog og var diskussionslystne.

En stor tak skal lyde til både de, der deltog ved arrangementerne, og de, der var partnere i afholdelsen. IKA, Miljømærkning Danmark, Københavns Kommune, SKI, Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb, DIEH og NEPCon var alle medarrangører af spændende og relevante seminarer.

Torsdag afholdt Forum for Bæredygtige Indkøb og Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb årskonference under temaet ”Grønne Indkøb – I Politik og Praksis”. Et af højdepunkterne var uddelingen af Grøn Indkøbspris 2017, som gik til 3R Kontor. De øvrige nominerede var Aalborg Kommune for deres cirkulære indkøb af læringsmiljøer og Fischer Lighting for deres innovative retrofitting system til belysning. Det er tredje år i træk, at Forum for Bæredygtige Indkøb uddeler den årlige pris for at anerkende de aktører, der gør en særlig indsats for de grønne indkøb.

Se præsentationer af de tre nominerede i de korte videoer, der blev vist ved prisuddelingen, samt en kort stemningsvideo fra dagen:

Årskonference – uddelingen af Grøn Indkøbspris

Vinder af Grøn Indkøbspris 2017 – 3R Kontor

Nomineret til Grøn Indkøbspris 2017 – Fischer Lighting

Nomineret til Grøn Indkøbspris 2017 – Aalborg kommune

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online