Godstog og elbiler samarbejder for miljøet

Som alternativ til lastbiler har transport- og logistikvirksomheden TNT Express netop testet et forsøg med godstog og el-varebiler i Londons bymidte.

TNT tester nyt og mere miljørigtigt fragtkoncept til travle storbyer i Europa. Foto TNT Express..

23.06.2014

CSR.dk

Storbyer drukner i trafikkaos. Det betyder forsinkelser i levering af varer til butikkerne i centrum. Lastbiler og varebiler kan ikke komme frem uden forsinkelser.

Det har fået transport- og logistikvirksomheden TNT, der også er kendt for kurértransport, til at gennemføre et forsøg med alternativ transport her i juni måned i London.
I samspil med et godstog klarede el-varebiler i løbet af en nat levering af flere tons pakker i Londons indre by.

Læs ogsåTNT Express køber nye elkøretøjer i London

Grønne fragtkoncepter
Transportvirksomheden TNT Express har gennem en årrække afprøvet nye, grønne fragtkoncepter til travle storbyer i Europa. - senest natten mellem 4. og 5. juni i år, hvor TNT i samarbejde med Transport of London, Colas Rail og Network Rail testede en helt ny model for miljøvenlige leverancer til kunder i London City.

Slut-leveringen forgik med varebiler, der alle var el-drevne. Forsøget blev indledt med særtog fra Rugby nordvest for London. Ombord var flere tons forsendelser fra to af UK’s førende forhandlere af VVS-udstyr og kontorartikler, Bristan og Staples. 

Sorteret på perronen
I løbet af natten ankom toget til Londons Euston Station. Her blev de mange forsendelser sorteret ved perronen og derfra leveret til hundreder af butikker og forhandlere i den britiske hovedstad via de elektriske varebiler. 

Læs også: Elbilen klar til det store gennembrud

”Vi har interesseret fulgt forsøget med at genintroducere toget som et centralt element logistikkæden ind til storbyer. Testen i London giver os spændende, ny viden om, hvordan skinnebåret transport måske kan være med til at løse udfordringer omkring trafiktæthed og luftforurening i storbyers centrale gader om dagen,” siger Susanne Vatta, adm. direktør i TNT Danmark. 

Forsøget i London er det første i en række af projekter, som TNT Express iværksætter for at fremme mere bæredygtige leveringer i storbyers centrale områder.

-LRI

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online