Globale investorer underskriver fælles klimabrev

Flere hundrede globale selskaber underskrev og sendte i går et fælles klimabrev, der kræver fortsat udvikling af langsigtede klimamål. Brevet er adresseret nogle af verdens mest magtfulde regeringsledere, og blandt afsenderne står flere danske pensionsselskaber.

216 globale investorer, der tilsammen repræsenterer over 100 billioner kr., har underskrevet et fælles klimabrev til lederne for G7- og G20-landene. .

09.05.2017

CSR.dk

216 globale investorer har underskrevet et fælles klimabrev, der er blevet sendt til regeringslederne i G7- og G20-landende, skriver FinansWatch. Brevet er en kraftig opfordring til at fortsætte og styrke arbejdet med at udvikle målrettede og langsigtede klimaplaner i tråd med Paris-aftalen.

Et af de selskaber, der har sat en underskrift på brevet, er det danske pensionsselskab Sampension. Aktiechef Anne Charlotte Mark håber, at brevet kan være med til at skabe endnu mere fokus på klimaforandringerne:

"Klimaforandringerne skal tage alvorligt, og det vil vi gerne gøre opmærksom på. Det optager flere og flere mennesker - også vores kunder – og ved at skrive under kan vi være med til, at emnet får et større globalt, politisk fokus," siger Anne Charlotte Mark til FinansWatch.

"Hvis der skal ændres noget, må vi allesammen stå sammen, og det er klart, at de store selskaber har en vigtig rolle ved at tænke på, hvordan de agerer i forhold til miljøet”, fortsætter aktiechefen til FinansWatch.

Læs også: Analyse: Op til 95.000 nye grønne job is Danmark i 2035

Hun fortæller desuden, at Sampension for nylig har opdateret sin CSR-politik, så den i højere grad fokuserer på klimaforandringerne.

"Vi har indarbejdet nogle af målene fra COP21 i vores investeringspolitik her fra i år af. Vi vil gerne have flere initiativer, der støtter den grønne omstilling, øger energieffektiviseringen og er med til at fremme de alternative energikilder”, siger Anne Charlotte Mark til FinansWatch.

Ud over Sampension har blandt andre de danske pensionsselskaber ATP og PKA underskrevet klimaopråbet.

Den amerikanske præsident, Donald Trump, der længe har modsat sig Paris-aftalen, opfattes af Sampension som en faktor, der gør det ekstra vigtigt og aktuelt at underskrive et klimabrev sammen med andre investorer.  

Læs også: Ban Ki-moon: Trump vil også erkende klimaforandringerne

Og Anne Charlotte Mark er som bekendt ikke ene om at frygte for Paris-aftalens fremtid, efter at USA’s 45. præsident er kommet til magten. Tidligere EU-kommissær Connie Hedegaard udtaler til FinansWatch, at Donald Trump for hende er den helt store ubekendte i forhold til klimamålene, og at det derfor er vigtigt, at Europa står sammen og bliver ved med at være førende på klimaområdet.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense