Glasgow vil ikke lægge lokaler til klimasyndere

Byrådet har besluttet, at de, der hænger i bremsen, ikke skal have lov til at bruge offentligt ejede lokationer under COP26.

Det er ikke helt nemt at få lov til at leje de offentlig ejede lokaler og steder under COP26. Byrådet har fastsat en del specifikke kriterier at leve op til. .

24.08.2021

CSR.dk

Når det længe ventede klimatopmøde for parterne bag Paris-aftalen, COP26, løber af stablen i Glasgow i november 2021, bliver det efter sidste uges møde i Glasgows byråd, en anelse svære for de værste klimasyndere at få plads på nogle af gode beliggenheder.

Byrådet vedtog nemlig enstemmigt en erklæring, som kræver at kommunen ”tager skridt for at sikre at steder, som kommunen ejer eller har driftsansvar for, ikke bliver brugt til fordel for dem som benægter, ignorerer eller med hensigt bidrager til katastrofale klimaforandringer, så længe COP26 varer. Det vil sige fra 31. oktober til 12. november.

Det er en udvidelse af de kriterier, kommunen allerede har offentliggjort, som man skal kunne leve op til, hvis man vil booke plads til events eller møder under konferencen. For store virksomheder gælder det, at de:

  • skal have enten sat science-based targets eller være en del af FN’s Race to Zero-kampagne, 
  • ikke må være dømt for at have signifikante overtrædelser af miljølovgivning,
  • ikke må have kendte brud på menneskerettighedslovgivning og ikke være indblandet i undersøgelser af brud på sanktioner iværksat af FN’s Sikkerhedsråd,
  • ikke må have været blevet undersøgt eller dømt af nogen af FN’s medlemsstater for korruption eller svindel i de seneste tre år.

Et af byrådsmedlemmerne bag forslaget forklarede at:

”Vi kan forstår at COP26 er på vej til at blive den vigtigste klimakonference verden nogenside har set, som vil tiltrække folk fra alle dele af verden. Vi håber, at de lokationer, der er til rådighed under COP26, vil blive brugt til at showcase og give plads til græsrodsorgansiationer og aktivister fra Glasgow på lige fod med dem, som kommer rejsende hertil fra andre del af verden.”


- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense