Glasgow vil ikke lægge lokaler til klimasyndere

Byrådet har besluttet, at de, der hænger i bremsen, ikke skal have lov til at bruge offentligt ejede lokationer under COP26.

Det er ikke helt nemt at få lov til at leje de offentlig ejede lokaler og steder under COP26. Byrådet har fastsat en del specifikke kriterier at leve op til. .

24.08.2021

CSR.dk

Når det længe ventede klimatopmøde for parterne bag Paris-aftalen, COP26, løber af stablen i Glasgow i november 2021, bliver det efter sidste uges møde i Glasgows byråd, en anelse svære for de værste klimasyndere at få plads på nogle af gode beliggenheder.

Byrådet vedtog nemlig enstemmigt en erklæring, som kræver at kommunen ”tager skridt for at sikre at steder, som kommunen ejer eller har driftsansvar for, ikke bliver brugt til fordel for dem som benægter, ignorerer eller med hensigt bidrager til katastrofale klimaforandringer, så længe COP26 varer. Det vil sige fra 31. oktober til 12. november.

Det er en udvidelse af de kriterier, kommunen allerede har offentliggjort, som man skal kunne leve op til, hvis man vil booke plads til events eller møder under konferencen. For store virksomheder gælder det, at de:

  • skal have enten sat science-based targets eller være en del af FN’s Race to Zero-kampagne, 
  • ikke må være dømt for at have signifikante overtrædelser af miljølovgivning,
  • ikke må have kendte brud på menneskerettighedslovgivning og ikke være indblandet i undersøgelser af brud på sanktioner iværksat af FN’s Sikkerhedsråd,
  • ikke må have været blevet undersøgt eller dømt af nogen af FN’s medlemsstater for korruption eller svindel i de seneste tre år.

Et af byrådsmedlemmerne bag forslaget forklarede at:

”Vi kan forstår at COP26 er på vej til at blive den vigtigste klimakonference verden nogenside har set, som vil tiltrække folk fra alle dele af verden. Vi håber, at de lokationer, der er til rådighed under COP26, vil blive brugt til at showcase og give plads til græsrodsorgansiationer og aktivister fra Glasgow på lige fod med dem, som kommer rejsende hertil fra andre del af verden.”


- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online