Gladsaxe med i landsdækkende affaldskampagne
15. november lanceredes hjemmesiden affaldetsvej.dk som led i en miljøkampagne, der skal få danskerne til at sortere deres affald. I samarbejde med Vestforbrænding gør Gladsaxe og 18 andre kommuner samtidig en indsats på genbrugsstationerne.
Alt for meget ryger ud med affaldet. Det skal der gøres noget ved. En landsdækkende kampagne med hjemmesiden affaldetsvej.dk er gået i luften, og Vestforbrænding kører sideløbende en kampagne på 24 genbrugsstationer i 19 kommuner. Her vil brugerne blandt andet få uddelt kampagnekarklude og postkort med en genbrugskonkurrence, der naturligvis byder på præmier, der er lavet af genbrugsmaterialer.
Fem millioner cykler op i røg
Hvis vi alle sammen sorterer vores affald og afleverer det til genbrug, sikrer vi, at industrien kan genbruge mange af de svært nedbrydelige materialer, og at naturen belastes meget mindre. Hvis eksempelvis de omkring 13.500 tons aluminiumsaffald, der hvert år ryger til forbrænding, i stedet blev genbrugt, ville der være nok til, at man kunne lave en cykel til hver eneste dansker.
Anja Phillip deler viden om affald
Den nye hjemmeside affaldetsvej.dk indeholder ni film, hvor Anja Philip, der er kendt fra tv-programmerne Viden om, fortæller, hvordan vi hver især kan gøre en stor forskel med en lille indsats i hverdagen.
Det budskab håber Gladsaxe Kommune, at der bliver lyttet mere til og ikke mindst handlet efter. For selv om de fleste borgere har let adgang til kommunernes indsamlingssystemer, er der alt for mange, der ikke bruger dem. Muligvis fordi de er usikre på, om det virkelig nytter noget. Men som filmene på affaldetsvej.dk viser, kan kasserede dåser, plastflasker, mobiltelefoner og andet affald omdannes til for eksempel nye stegepander og fleecetrøjer.
Læs meget mere på affaldetsvej.dk, hvor du ligeledes finder mere information om affalds-systemerne i Gladsaxe Kommune.