Gigant-solcellepark bygges på Sjælland

Markerne ved Lerchenborg Gods skal nu danne ramme om Danmarks største solcellepark med 240.000 solcellepaneler. Byggeriet ventes at stå færdigt i år.

Solcelleparken ved Lerchenborg Gods nær Kalundborg skal rumme 240.000 paneler..

17.08.2015

CSR.dk

Den enorme solcellepark ved Lerchenborg Gods nær Kalundborg på Vestsjælland, bliver nu opført efter flere års usikkerhed. Det skriver Ingeniøren.

Parken kommer til at fylde 80 hektar og vil koste i omegnen af en halv milliard. Til gengæld kan parkens 240.000 solcellepaneler producere 60.000 MWh om året, hvilket er nok til at dække elforbruget for 15.000 husstande.

Læs også: Sønderborg har installeret solceller for 23 millioner

Det er virksomheden Omnisol, der står bag, med den tyske solcelleproducent Wirsol, som investor i projektet.

Parken har været længe undervejs, de første spadestik blev således taget tilbage i 2011 og byggeriet stod på i to år. Efterfølgende blev projektet midlertidigt stoppet fra politisk hold, men bliver nu genoptaget og ventes at stå færdig allerede i løbet af i år. 

Læs også: Solcelleanlæg er en gevinst for samfund og virksomheder

Placeringen sker ved Lerchenborg Gods’ jorder, hvilket der er er en særlig grund til, forklarer Henrik M. Møgelvang, direktør i Omnisol.

”Kattegat-regionen og Asnæshalvøen har ifølge DMI's statistik et højere antal solskinstimer end landsgennemsnittet, og med markbaserede anlæg kan vi typisk opnå en højere ydelse, fordi vi kan installere panelerne med optimal hældning og retning mod syd, ligesom den frie placering på marken giver en god luftkøling af panelerne”, siger han til ing.dk

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle