Gennem ti år har Grohe uddannet udsatte unge til installatører

Sanitetsvirksomheden Grohe har de seneste ti år arbejdet sammen om at uddanne udsatte unge i Filippinerne og Indien til sanitetseksperter. Det giver både bedre muligheder for de unge og bedre levevilkår for de lokale.

Gennem ti år har Grohe og organisationen Don Bosco Mondo uddannet 1.200 udsatte unge til specialister i sanitetsteknologi. Foto: Grohe A/S.

13.01.2020

CSR.dk

Gennem Grohes Dual Tech-træningskursus er 1.200 unge i alderen 17 til 25 år de sidste ti år blevet uddannet som specialister i sanitetsteknologi i udsatte områder på Filippinerne og i Mumbai og New Dehli i Indien.

Ifølge sanitetsvirksomheden giver uddannelsen de unge bedre jobmuligheder og imødekommer efterspørgslen på kvalificerede specialister inden for sanitet i områder med lavere levevilkår.

Samtidig bliver netop disse forhold for de lokale beboere, som typisk mangler brugsrør, sanitære faciliteter, hygiejneforanstaltninger og sundhedsvæsen, forbedret.

Læs også: Undersøgelse: Tre ud af fire danskere vil fravælge restauranter med dårlige arbejdsvilkår

Derved bidrager projektet endvidere til FN’s 17 verdensmål og specifikt det sjette mål, der handler om at sikre at alle har adgang til rent og bæredygtigt forvaltet vand og sanitet.

Grohe har de seneste år engageret sig i flere bærdygtighedsinitiativer, herunder projekter som Grohe Dual Tech-træningsprogrammet, der skal være med til at forbedre levestandarder.

Projektet blev først lanceret i Indien i 2009 af blandt andet Grohes HR-direktør Michael Mager og nonprofitorganisationen Don Bosco Mondo.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København