Genbrugsskindjakker hædret med pris

Det danske tøjbrand Better World Fashion, der arbejder med en cirkulær produktionsmodel, har i dag fået en miljøpris af amerikanske B Lab for at være "Best for Environment".

Better World Fashion producerer skindjakker af 98 procent genbrugsmaterialer. Foto: BWF.

12.09.2017

CSR.dk

Prisen er i kategorien ”Best for Environment” for at være blandt de virksomheder, som har opnået en miljøscore i top 10 procent af mere end 2.100 certificerede B-virksomheder. Vurderingen bedømmer virksomhedens indvirkning på medarbejdere, samfund, kunder og miljø.

”Vi er stolte af anerkendelsen, der understreger at vi er på rette vej. Vi vil være en del af den bevægelse, der sender modebranchen i en mere bæredygtig retning,” siger Reimer Ivang, CEO og en af Better World’s grundlæggere.

Genbrugsjakkerne har et betydeligt mindre fodaftryk end de nyproducerede. Grafik: BWF.

Løser problemer på mange områder
Better World Fashion, der har været certificeret siden januar i år, er også blevet vurderet på, om produkterne er designet til at løse et miljøspørgsmål, eksempelvis i form af produkter, der hjælper med at spare ressourcer, reducere affald, fremme bevarelse af landområder og dyreliv, forhindre giftigt/farligt affald eller forurening, eller på anden måde løse miljøproblemer.

Med hædringen i miljøkategorien slutter BWF sig til en stribe virksomheder på tværs af mere end 130 industrier og 50 lande, der ikke blot konkurrerer om at være bedst i verden, men også om at være bedst for verden.

”Som ’Bedst for miljøet’ er Better World Fashion med til at redefinere hvad det vil sige at være en miljøvenlig virksomhed. Vi er stolte af at sætte spot på deres præstation. ”Best for the World” er den eneste liste over virksomheder med den største positive effekt på verden, der bruger omfattende, sammenlignelige, tredjepartsvaliderede data om virksomhedernes sociale og miljømæssige præstationer", siger medstifter af B Lab, Jay Coen Gilbert.

Kun sytråden er ikke bæredygtig
Konkret producerer Better World Fashion nye skindjakker og tasker af 98 procent genbrugte materialer. Kasserede skindjakker bliver klippet op og syet om til nye, moderigtige jakker eller tasker. Foret er polyester, som er fremstillet af genbrugte plastikflasker. Lynlåsen og knapperne består af omsmeltet metal. Det eneste element, som ikke er 100 procent bæredygtigt er sytråden.

Sourcingen af de kasserede skindjakker foregår ved opkøb hos NGO’er i primært Danmark, og også andre steder i Europa, mens produktionen foregår på en familieejet virksomhed i Polen.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Virksomheden er desuden baseret på en cirkulær forretningsmodel, hvor man som kunde enten køber jakkerne med tilbagekøbsgaranti, eller lejer sin jakke. På den baggrund er BWF blevet omtalt som case af Ellen Macarthur Foundation, der bl.a. peger på den langtidsholdbare model, selskabet har sat i søen. Og amerikanske Project Just har valgt BWF som “Rising Star”.

I alt var 846 selskaber nomineret til “2017 Best for World Honorees”.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup