Genbrugsbutikker betænkelige ved nyt EU-direktiv

De frygter at direktivet bliver ’dødsstødet’ og vil gøre en ende på genbrugsbutikker som vi kender dem. EU-politiker maner til besindighed.

Foto: 123rf.com.

06.12.2024

CSR.dk

Europæere smider årligt omkring 11 kilo tekstiler ud per person, hvoraf 87 procent ender på forbrændingen eller eksporteres til lande udenfor EU.

EU-parlamentet ønsker at reducere den enorme mængde tekstilaffald og forhandler derfor om et nyt affaldsrammedirektiv i Bruxelles.

Direktivet har til formål at reducere mængden af tekstilaffald, men genbrugsbutikkerne er bange for at blive fanget i krydsilden.

I et debatindlæg i Jyllands-Posten har femten danske humanitære organisationer skrevet et fælles opråb, da det nye direktiv lægger op til, at det genbrugstøj rent juridisk vil blive stemplet som affald.

Ifølge Jeanette Bauer, chef for Kirkens Korshær, vil direktivet undergrave grundlaget for genbrugsbutikkerne, da stemplingen vil betyde, at genbrugstøjet skulle håndteres af professionelle og vurderes før det kan sælges. Hun uddyber:

”Vores genbrugsbutikker er drevet af frivillige mennesker, som brænder for en god sag. Det vil samlet set være et fuldkomment uoverstigeligt bjerg af bøvl, vi skal over”, siger hun til DR.

'Der er styr på det'

Det skal dog ikke forstås som, at Kirkens Korshær ikke støtter direktivets formål. De mener dog, at genbrug til almennyttige formål burde fritages i direktivet.

Rasmus Nordquist fra SF i Europa-Parlamentet og medlem af miljøudvalget og sidder med i forhandlingerne om direktivet, forstår godt problematikken. 

Han er enig i, at genbrugsbutikkerne ikke burde udsættes for "unødigt og besværligt bureaukrati og bøvl", hvilket også er bragt ind til forhandlingsbordet.

Det vigtige for ham er imidlertid at understrege, at problematikken er et meget lille hjørne af et større billede.

”Men formålet med direktivet er alt det andet tekstil, som er langt den største del. Det bliver vi nødt til at handle på, for det er en kæmpe belastning for miljøet og klimaet”, siger han til DR.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense