Genbrug i byggebranchen

Der skal laves nye råstoffer af gamle bygninger i de næste par år. Men kvaliteten skal kunne dokumenteres, lyder det fra branchen.

Kvalitets-dokumentation af genbrugsbyggematerialer skal være med til at sikre en grøn indstilling, lyder det fra byggebranchen. Arkivfoto.

18.09.2018

CSR.dk

Byggebranchen sætter fart på den grønne omstilling med mere genbrug og mindre ressourceforbrug, viser en ny undersøgelse fra Teknologisk Institut, TI, skriver hvacfokus.dk. Mere genbrug kræver dog at kvaliteten kan dokumenteres, hvis det for alvor skal komme på banen, lyder det fra branchen.

I løbet af de næste fem år skal alt byggemateriale være genanvendeligt, men manglende dokumentation på kvaliteten er en udfordring, viser TI’s undersøgelse af cirkulær økonomi i byggebranchen.

Læs også: Unge kræfter skal gøre byggebranchen grønnere

Især byggefremstillings-, arkitekt- og rådgivningsfirmaer, skal tænke i cirkulære baner:

”Det er positivt og det rigtige sted, omstillingen til cirkulær økonomi er ved at slå igennem. Det er i høj grad her, vi – som noget af det vigtigste – kan sikre og dokumentere kvaliteten af byggematerialerne. Det er netop de virksomheder, som kan gribe den cirkulære økonomi og bidrage til at byggematerialer i højere grad kan genanvendes i fremtidens byggeri,” siger centerchef Kathrine Birkemark, Teknologisk Institut, til hvacfokus.dk.

Stopklodser
I undersøgelsen peger hver fjerde på, at de ”i høj grad” har brug for dokumentation af genbrugsmaterialets kvalitet.

”Det er afgørende, at man som indkøbsansvarlig køber materialer, man er sikker på er i orden – miljømæssigt – og at de er holdbare. Hvis ikke dette sker, sender vi bare problemerne videre. Derfor er det vigtigt, at man fra lovgivernes, myndighedernes og branchens side stiller ordentlige miljøkrav til genanvendte byggematerialer, så vi sikrer, at genanvendte byggematerialer lever op til de samme krav som de nuværende materialer,” siger Kathrine Birkemark til hvacfokus.dk.

Læs også: Samarbejde skal gøre byggebranchen cirkulær

”I genanvendelse skal begreberne økonomi, kvalitet og miljø hænge sammen. Hvis ikke man kan dokumentere, at kvaliteten på de genanvendte materialer er i orden, vil det give for stor usikkerhed, og derved vil det hindre udbredelsen af den cirkulære økonomi,” siger centerchefen til hvacfokus.dk.

61 procent af de adspurgte peger på en række barrierer, som hindrer øget genanvendelse i branchen. 22 procent af dem mener det er for dyrt, ni procent bebrejder lovgivningen og syv procent på manglende information og viden.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online