Genbrug i byggebranchen

Der skal laves nye råstoffer af gamle bygninger i de næste par år. Men kvaliteten skal kunne dokumenteres, lyder det fra branchen.

Kvalitets-dokumentation af genbrugsbyggematerialer skal være med til at sikre en grøn indstilling, lyder det fra byggebranchen. Arkivfoto.

18.09.2018

CSR.dk

Byggebranchen sætter fart på den grønne omstilling med mere genbrug og mindre ressourceforbrug, viser en ny undersøgelse fra Teknologisk Institut, TI, skriver hvacfokus.dk. Mere genbrug kræver dog at kvaliteten kan dokumenteres, hvis det for alvor skal komme på banen, lyder det fra branchen.

I løbet af de næste fem år skal alt byggemateriale være genanvendeligt, men manglende dokumentation på kvaliteten er en udfordring, viser TI’s undersøgelse af cirkulær økonomi i byggebranchen.

Læs også: Unge kræfter skal gøre byggebranchen grønnere

Især byggefremstillings-, arkitekt- og rådgivningsfirmaer, skal tænke i cirkulære baner:

”Det er positivt og det rigtige sted, omstillingen til cirkulær økonomi er ved at slå igennem. Det er i høj grad her, vi – som noget af det vigtigste – kan sikre og dokumentere kvaliteten af byggematerialerne. Det er netop de virksomheder, som kan gribe den cirkulære økonomi og bidrage til at byggematerialer i højere grad kan genanvendes i fremtidens byggeri,” siger centerchef Kathrine Birkemark, Teknologisk Institut, til hvacfokus.dk.

Stopklodser
I undersøgelsen peger hver fjerde på, at de ”i høj grad” har brug for dokumentation af genbrugsmaterialets kvalitet.

”Det er afgørende, at man som indkøbsansvarlig køber materialer, man er sikker på er i orden – miljømæssigt – og at de er holdbare. Hvis ikke dette sker, sender vi bare problemerne videre. Derfor er det vigtigt, at man fra lovgivernes, myndighedernes og branchens side stiller ordentlige miljøkrav til genanvendte byggematerialer, så vi sikrer, at genanvendte byggematerialer lever op til de samme krav som de nuværende materialer,” siger Kathrine Birkemark til hvacfokus.dk.

Læs også: Samarbejde skal gøre byggebranchen cirkulær

”I genanvendelse skal begreberne økonomi, kvalitet og miljø hænge sammen. Hvis ikke man kan dokumentere, at kvaliteten på de genanvendte materialer er i orden, vil det give for stor usikkerhed, og derved vil det hindre udbredelsen af den cirkulære økonomi,” siger centerchefen til hvacfokus.dk.

61 procent af de adspurgte peger på en række barrierer, som hindrer øget genanvendelse i branchen. 22 procent af dem mener det er for dyrt, ni procent bebrejder lovgivningen og syv procent på manglende information og viden.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle