Gedigen voksenskældud i kampen for genanvendelse

Forbruget af batterier er steget kraftigt de senere år. Nye tal for 2023 viser, at det kun er lidt over halvdelen af de brugte batterier, som bliver afleveret til genanvendelse. Hvert år vil cirka 2.000 tons brugte batterier ligge hjemme i folks skuffer, ende i naturen eller smidt ud med restaffaldet.

For at hjælpe os alle sammen med at blive bedre til at få indleveret de brugte batterier samarbejder Batteriretur på 10. år med skuespiller Bodil Jørgensen. Med et glimt i øjet uddeler hun voksenskældud til Claes og alle os andre. Foto: Batteriretur

29.08.2024

CSR.dk

Non-profit kollektiv ordningen Batteriretur står for mere end 80 procent af håndteringen af brugte batterier i Danmark og sørger for, at de så vidt muligt bliver genanvendt. I en ny kampagne samarbejder man med den folkekære skuespiller Bodil Jørgensen for at sætte fokus på problemstillingen. 

Vi bruger flere og flere batterier i vores hverdag for eksempel i legetøj, fjernbetjeninger og brandalarmer. I 2023 blev der sat 4.684 tons batterier på markedet i Danmark, mens der samme år blev indsamlet 2.568 tons brugte batterier. Til sammenligning blev der i 2014 sat 3.544 tons batterier på markedet og indsamlet 1.531 tons. Til trods for, at vi i 2023 forholdsmæssigt er blevet cirka 25 procent bedre til at sortere og indlevere de brugte batterier end for ti år siden, er det stadig næsten halvdelen af batterierne, der aldrig finder vejen tilbage til genanvendelse. 

”Vi er kommet et godt stykke, men slet ikke langt nok. Der er fortsat et stort uforløst potentiale for genanvendelse af brugte batterier, som indeholder en række sjældne råstoffer, der både er ressourcekrævende og miljøbelastende at udvinde. Kan vi drive volumen i vejret vil det betyde en stor økonomisk og miljømæssig gevinst, så derfor har vi stort fokus på at øge indleveringen af de brugte batterier”, siger Morten Harboe-Jepsen, direktør i Batteriretur.

En øget indsats over for batteriindsamlingen er også nødvendig af andre årsager. Udviklingen går nemlig kun i en retning mod mere elektrificering af vores hverdag ved hjælp af batterier. De har da også siden 2005 været underlagt et producentansvar, hvilket betyder, at virksomheder har ansvaret for deres produkter fra de fremstilles til de bliver til affald. Producentansvaret skal sikre, at så meget af affaldet som muligt – i dette tilfælde brugte batterier – bliver enten genbrugt eller genanvendt. 

Batteriretur blev oprettet som selvstændig kollektiv ordning i 2023, men udspringer af søster-ordningen Elretur, der i knap 20 år har håndteret indsamlingen af brugt elektronik og batterier under producentansvaret. Batteriretur står for indsamling og håndtering af mere end 80 procent af de brugte batterier, der samles ind i Danmark. Batteriretur sørger blandt andet for, at batterierne sendes til bearbejdning, så råstofferne så vidt muligt kan blive genanvendt i nye batterier. 

”Batteriretur er blevet etableret som en naturlig konsekvens af, at batterier i løbet af meget kort tid er gået fra at være noget i en fjernbetjening til muligvis at være nøglen til at kunne realisere visionen om et samfund, der udelukkende anvender vedvarende energi. I praksis er en af nøglerne til succes, at vi formår at øge genanvendelsen af de brugte batteriers råstoffer. Det er en opgave, som vi på vegne af medlemsvirksomhederne i Batteriretur tager medansvar for at løfte”, siger Morten Harboe-Jepsen. 

Ligesom søster-ordningen Elretur er Batteriretur en del af Retur, som er et kraftcenter for producentansvar i Danmark, hvorunder også Emballageretur og Tekstilretur hører. 

For at hjælpe os alle sammen med at blive bedre til at få indleveret de brugte batterier samarbejder Batteriretur på 10. år med den folkekære skuespiller Bodil Jørgensen. Med et glimt i øjet uddeler hun kærkommen voksenskældud til Claes og alle os andre med opsange som ”Inden du soler dig for meget i din egen miljøselvfedme, skal du sateme have en huskekage. Brugte batterier skal retur til genbrugspladsen! Fes 

den ind?!” 
Filmene er omdrejningspunktet i kampagnens univers, og de bliver suppleret med forskellig kreative tiltag såsom ”send en sviner”, hvor du kan downloade en kort sekvens, som du kan dele med dit netværk. På den måde har kampagnen gennem årene udviklet sig fra at være en traditionel TV-baseret indsats til at være vidtforgrenet med mange potentielle kommunikationskanaler. 

Læs også: Forsyningssikkerheden er stadig for skrøbelig

Genkendelsesgraden af universet er på tværs af aldersgrupper med sine 52 procent (20-65 år) meget højt, og udtryk som ”fucker du med mit grundvand?” og ”du skal ikke fucke med batterierne” er blevet folkeeje, som bruges synonymt i forbindelse med spørgsmål om miljø- og klimabelastning. Gloserne har sågar fundet vej til replikkerne i Cirkusrevyen. I løbet af kampagnens levetid er mængden af indsamlede brugte batterier steget med 1.000 tons, hvilket er en stigning på 25 procent, hvis der også tages højde for, at vi i dag bruger flere batterier. Danmarks pt. længstvarende aktive og måske mest kendte kampagneunivers fortsætter ufortrødent med at holde os i ørene. 

”Vores miljøbevidsthed er jo rimelig stor her i landet, og folk gør generelt, hvad de kan. Men tallene viser jo desværre også, at selv de bedste ikke altid får sorteret og afleveret deres brugte batterier korrekt. Det er en skal-opgave at blive endnu bedre til netop det, og her er satire og humor en god måde at give budskabet lidt kant”, siger Morten Harboe-Jepsen.

Kilde: Batteriretur / Dansk Producentansvar

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense