Gatwick laver affald til energi på stedet

For nylig åbnede Gatwick Lufthavn i samarbejde med DHL op for et nyt affaldsanlæg, der gør lufthavnen til den første i verden, der producerer energi fra flyaffald på stedet.

I Gatwick Lufthavn vil man fremover genbruge og omsætte rester som mad og emballage til energi på stedet..

29.03.2017

CSR.dk

Hos Gatwick Lufthavn ved London kan man nu bryste sig af at være den første lufthavn i verden, hvor man genbruger og omsætter rester som mad og emballage til energi på stedet.

Læs også: London sætter (mere) genbrug på dagsordnen

For nylig åbnede lufthavnen som den første, i samarbejde med DHL Supply Chain, nemlig op for det første ICW (International Catering Waste)-kompatible forbrændingssystem af biomasser, til en værdi af 3,8 mio. pund (knap 33 mio. kr.), der skal hjælpe med at opnå en genanvendelsesprocent på 85.

DHL's nye affaldsanlægs primære opgave er at bortskaffe kategori 1-affald som mad og emballage fra internationale fly sikkert, samtidig med at det konverterer andet organisk affald til energi, der bl.a. skal styrke Gatwicks vandindvindingssystem.

Via det nye anlæg bliver affaldet forvandlet til et tørt og pulveriseret organisk materiale, der bl.a. skal anvendes som brændstof til opvarmning af lufthavnen. Derudover er anlægget indstillet til at spare lufthavnen for ca. 1.000 pund (omkring 8.600 kr.) per dag i energi- og affaldsomkostninger.

Øgning i genanvendelse
I øjeblikket behandler Gatwick 2.200 tons kategori 1-affald om året, hvilket udgør ca. 20 procent af lufthavnens samlede affald. Det nye energianlæg skal behandle omkring 10 tons affald om dagen på stedet, hvor det tidligere er blevet behandlet andetsteds.

Plan for fremtidig genbrug på stedet i Gatwick Lufthavn. Illustration: DHL Supply Chain.

Ved at centrere de fleste af lufthavnens aktiviteter på ét sted, har man en målsætning om at øge lufthavnens genanvendelsesprocent fra 49 procent i år til 85 procent i år 2020. Derudover har man planer om at transportere affald fire gange mere effektivt end tidligere, hvilket kan reducere lokal trafik og kulstofemissioner.

”På vores rejse mod at blive en af de mest grønne lufthavne i verden vil vores nye anlæg få problematisk affald til at blive en bæredygtig energikilde. Vi er overbeviste om, at det vil sætte en ny standard for andre, der ønsker at følge i vores fodspor”, siger Stewart Wingate, der er CEO i Gatwick.

En bæredygtig fremtid
Martin Willmor, der er senior vice president hos DHL Supply Chain tilføjer:

”I de seneste ti års samarbejde med Gatwick er vi glade for stadig at finde på innovative måder at forbedre driften i hele lufthavnen. Bortskaffelse af kategori 1-affald kan være meget dyrt og tidskrævende, men vores nye affaldshåndteringssystem er et stort skridt i den rigtige retning. Gatwick fører an i at konvertere affald i lokale energikilder, og vi er allerede ved at undersøge en række yderligere initiativer til at støtte bæredygtig energiproduktion og den fremtidige udbygning af lufthavnen.”

Læs også: Københavns Kommuene vil have mere plastgenanvendelse

DHL Supply Chain forvalter i dag indgåede leverancer i Gatwick Lufthavnen gennem logistiske systemer og konsolideringsfaciliterer på vegne af lufthavnens 150 partnere og forhandlere. Udviklingen af det nye affaldshåndteringsanlæg er også i samarbejde med DHL’s nyligt annoncerede tilsagn om at reducere alle logistik-relaterede emissioner til nul i år 2050.

Hos DHL Supply Chains hovedselskab ønsker man i fremtiden at blive markedsførende i grøn logistik, hvorfor selskabet har planer om at udvide sin portefølje af grønne produkter og tjenester for at hjælpe kunder med at opnå deres egne mål for fremtidig klimabeskyttelse.

Sitet edie.net har besøgt Gatwick og set nærmere på anlægget. Se mere i videoen nedenfor.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams