Gatwick laver affald til energi på stedet

For nylig åbnede Gatwick Lufthavn i samarbejde med DHL op for et nyt affaldsanlæg, der gør lufthavnen til den første i verden, der producerer energi fra flyaffald på stedet.

I Gatwick Lufthavn vil man fremover genbruge og omsætte rester som mad og emballage til energi på stedet..

29.03.2017

CSR.dk

Hos Gatwick Lufthavn ved London kan man nu bryste sig af at være den første lufthavn i verden, hvor man genbruger og omsætter rester som mad og emballage til energi på stedet.

Læs også: London sætter (mere) genbrug på dagsordnen

For nylig åbnede lufthavnen som den første, i samarbejde med DHL Supply Chain, nemlig op for det første ICW (International Catering Waste)-kompatible forbrændingssystem af biomasser, til en værdi af 3,8 mio. pund (knap 33 mio. kr.), der skal hjælpe med at opnå en genanvendelsesprocent på 85.

DHL's nye affaldsanlægs primære opgave er at bortskaffe kategori 1-affald som mad og emballage fra internationale fly sikkert, samtidig med at det konverterer andet organisk affald til energi, der bl.a. skal styrke Gatwicks vandindvindingssystem.

Via det nye anlæg bliver affaldet forvandlet til et tørt og pulveriseret organisk materiale, der bl.a. skal anvendes som brændstof til opvarmning af lufthavnen. Derudover er anlægget indstillet til at spare lufthavnen for ca. 1.000 pund (omkring 8.600 kr.) per dag i energi- og affaldsomkostninger.

Øgning i genanvendelse
I øjeblikket behandler Gatwick 2.200 tons kategori 1-affald om året, hvilket udgør ca. 20 procent af lufthavnens samlede affald. Det nye energianlæg skal behandle omkring 10 tons affald om dagen på stedet, hvor det tidligere er blevet behandlet andetsteds.

Plan for fremtidig genbrug på stedet i Gatwick Lufthavn. Illustration: DHL Supply Chain.

Ved at centrere de fleste af lufthavnens aktiviteter på ét sted, har man en målsætning om at øge lufthavnens genanvendelsesprocent fra 49 procent i år til 85 procent i år 2020. Derudover har man planer om at transportere affald fire gange mere effektivt end tidligere, hvilket kan reducere lokal trafik og kulstofemissioner.

”På vores rejse mod at blive en af de mest grønne lufthavne i verden vil vores nye anlæg få problematisk affald til at blive en bæredygtig energikilde. Vi er overbeviste om, at det vil sætte en ny standard for andre, der ønsker at følge i vores fodspor”, siger Stewart Wingate, der er CEO i Gatwick.

En bæredygtig fremtid
Martin Willmor, der er senior vice president hos DHL Supply Chain tilføjer:

”I de seneste ti års samarbejde med Gatwick er vi glade for stadig at finde på innovative måder at forbedre driften i hele lufthavnen. Bortskaffelse af kategori 1-affald kan være meget dyrt og tidskrævende, men vores nye affaldshåndteringssystem er et stort skridt i den rigtige retning. Gatwick fører an i at konvertere affald i lokale energikilder, og vi er allerede ved at undersøge en række yderligere initiativer til at støtte bæredygtig energiproduktion og den fremtidige udbygning af lufthavnen.”

Læs også: Københavns Kommuene vil have mere plastgenanvendelse

DHL Supply Chain forvalter i dag indgåede leverancer i Gatwick Lufthavnen gennem logistiske systemer og konsolideringsfaciliterer på vegne af lufthavnens 150 partnere og forhandlere. Udviklingen af det nye affaldshåndteringsanlæg er også i samarbejde med DHL’s nyligt annoncerede tilsagn om at reducere alle logistik-relaterede emissioner til nul i år 2050.

Hos DHL Supply Chains hovedselskab ønsker man i fremtiden at blive markedsførende i grøn logistik, hvorfor selskabet har planer om at udvide sin portefølje af grønne produkter og tjenester for at hjælpe kunder med at opnå deres egne mål for fremtidig klimabeskyttelse.

Sitet edie.net har besøgt Gatwick og set nærmere på anlægget. Se mere i videoen nedenfor.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg