Gør skolerne energieffektive

Elsparefonden opfordrer Ritt Bjerrregaard til at investere et rådighedsbeløb på 395 millioner kr. i at gøre skolerne energieffektive.

05.09.2008

CSR.dk

"Gør skolerne energieffektive og få de investerede penge igen, så de kan bruges til nye projekter." Det er Elsparefondens forslag til Ritt Bjerregaard, der har efterlyst ideer til, hvordan hun skal bruge 395 millioner kroner, som kommunen har i overskud til byggeprojekter i 2008.

Københavns Kommune har 395 millioner kroner i overskud til byggeprojekter i 2008, hvilket har fået overborgmester Ritt Bjerregaard til at efterlyse ideer til, hvordan pengene bedst kan bruges. Det skrev Berlingske Tidende i tirsdags. Som reaktion herpå har Elsparefonden nu foreslået Ritt Bjerregaard, at hun anvender en del af pengene på energibesparende belysning og it-udstyr til kommunens skoler. Med investeringer i energibesparende udstyr kan kommunen nemlig reducere sin elregning og derved skabe økonomisk råderum til andre investeringer i årene fremover.

”Vi synes, det ville være en klog beslutning at investere nogle af de overskydende millioner i energieffektivt udstyr, der letter kommunens økonomi. Derved kan man jo på en måde bruge pengene to gange – nemlig når der investeres i energieffektiv belysning og it, og når de sparede penge derefter investeres i f.eks. skolebøger eller sund skolemad. At det samtidig gavner både skoleelever og miljø kan næppe skade,” siger Christian Jarby, kundechef, Elsparefonden.

Elbesparelser for fem millioner kr.
Elsparefonden vurderer, at de 31.674 elever på kommunens folke- og specialskoler bruger for omkring 17 millioner kroner strøm hvert år. Denne elregning vil ifølge Elsparefondens estimat kunne mindskes med omkring 28 procent svarende til ca. fem millioner kroner om året. Det største besparelsespotentiale ligger i lys- og it-udstyr, hvor Elsparefonden vurderer, at elforbruget kan reduceres med op til 30-35 procent.

Udskiftning af belysningsanlæg koster typisk 20.000 per klasselokale. Og energivenlige pc’er koster typisk 4.500 kroner pr. styk. Med forholdsvis få midler kan Københavns Kommune således opnå et stort afkast og gode elbesparelser. I mange tilfælde vil investeringerne være tjent hjem på elregningen inden for få år.

1.500 ton mindre CO2-udslip
Ud over de økonomiske fordele vil investeringer i elbesparende belysning og it desuden gavne både skoleeleverne og miljøet. Skoleeleverne vil nyde godt af bedre belysning og nyere it-udstyr med det samme. Og miljøet vil på sigt nyde godt af, at de københavnske skoler hvert år kan spare strøm svarende til udledningen af mere end 1.500 ton CO2. Dertil kommer, at en sådan investering vil gavne Københavns profil som miljøby og vært for klimatopmødet næste år.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK