Fynsk vindmøllevirksomhed skal gøre Kina grønnere

I Kina er efterspørgslen efter grønne løsninger i høj kurs. Derfor aflagde den kinesiske energiminister et visit hos den fynske vindmøllevirksomhed Lorc, der har én mission: at udbrede vindenergi.

Lykkes det Lorc at indgå et samarbejde med Kina, vil det ikke bare være stort for virksomheden, men også for Danmark. Det kinesiske marked for vedvarende energi er nemlig kolossalt stort, og i fremtiden vil det vokse sig større, vurderer Lars Aagaard, direktør i Dansk Energi. Arkivfoto..

04.09.2017

CSR.dk

Det summer af byggeaktivitet i hallen i vindmølle-testcentret Lindoe Offshore Renewables Center (Lorc). Centret er det tidligere Lindø-værft, der lukkede ned i 2009. I dag huser det tidligere værft intet mindre end knap 100 virksomheder og op mod 2.500 arbejdspladser:

Læs også: DTU og Kina kan sammen spare en milliard tons CO2

”Vi var faktisk den første virksomhed, der flyttede herud, efter at værftet lukkede. Jeg tror ikke, der var nogen dengang, som havde regnet med, at Lindø ville blive hjemsted for så mange virksomheder og medarbejdere”, siger Torben Lorentzen, der er adm. direktør i Lorc, til Fyens.dk.

Hos Lorc er man i gang med at bygge en ny vindmøllestand, der, når den står færdig til oktober, vil beskæftige yderligere fem til seks personer.

Kinesisk energiminister på besøg
Den 3. september dannede teststanden udgangspunkt for et af de finere besøg. Her kom en erhvervsdelegation fra Kina forbi Lindø Industripark for at høre mere om de danske erfaringer med vindenergi.

I spidsen for delegationen stod energiministrene Lars Christian Lilleholt (V) og den kinesiske Nur Bekri:

”Det er første gang, at en kinesisk energiminister besøger Danmark, så vi er selvfølgelig meget stolte over, at det her er en af de ting, de skal se”, sagde Torben Lorentzen i forbindelse med mødet.

Læs også: Kunstig ø i Nordsøen kan sikre fremtidens vindenergi

Det kinesiske besøg kommer på et belejligt tidspunkt for Lorc. Her har man nemlig fået en henvendelse fra Kina, der kan være første skridt på en større rejse:

”Vi er direkte blevet adspurgt, om Lorc kan se sig selv i et samarbejde om at bygge et nationalt vindmølletestcenter i Kina. Det er stadig meget tidligt i processen, men det er trods alt så konkret, at vi fra meget højt niveau er blevet inviteret til Kina, og det har vi pænt takket ja til”, siger Torben Lorentzen til Fyens.dk.

Store muligheder i et fremtidigt samarbejde
Spørger man Lars Aagarrd, der er direktør i Dansk Energi, kan et kinesisk samarbejde ikke kun være stort for Lorc, men også for resten af Danmark. Ifølge ham er det kinesiske marked for energi nemlig stort, og det vil fortsætte med at vokse i fremtiden:

”Kina er hårdt ramt af miljøproblemer som luftforurening og vandmangel. Det stammer i høj grad fra deres store forbrug af kulkraft, der både forurener og bruger en masse vand. Derfor er efterspørgslen på grønne løsninger så stor, at markedet nemt kunne brødføde alle danskere”, siger han til Fyens.dk.

Et samarbejde med Kina er imidlertid ikke kun et spørgsmål om profit. Kina er nemlig verdens største CO2-udleder, og hvis man vil de globale klimaforandringer til livs, er Kina nødt til at lægge kursen om.

Og her kan Danmark være behjælpelige, mener Lars Aagaard:

”I Danmark har vi gennem mange år lavet grøn omstilling, og vi har gjort det med bred politisk og folkelig opbakning til en pris, der er til at betale. Nu står vi så med en chance for både at påvirke andre lande til at gøre det samme og måske endda blive rige på det”, siger han.

Vil udbrede vindenergi
Hos Lorc vil man også gerne påvirke Kina i en mere miljørigtig retning. Lorc er non-profit og fondsdrevet, og alle indtægter går til udviklingen af ny teknologi. Derfor har virksomheden kun én mission: At udbrede vindenergi:

Læs også: Tyskland søsætter første båd drevet af methanol-brændselsceller

”I Danmark har vi længe prydet os af at være forrest, når det kommer til vindenergi. Hvis vi skal blive ved med at være det, skal vi blive ved med at udvikle os, for lande som Tyskland, Storbritannien og USA kommer stormende bagfra”, siger Torben Lorentzen.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online