Fynsk vindmøllevirksomhed skal gøre Kina grønnere

I Kina er efterspørgslen efter grønne løsninger i høj kurs. Derfor aflagde den kinesiske energiminister et visit hos den fynske vindmøllevirksomhed Lorc, der har én mission: at udbrede vindenergi.

Lykkes det Lorc at indgå et samarbejde med Kina, vil det ikke bare være stort for virksomheden, men også for Danmark. Det kinesiske marked for vedvarende energi er nemlig kolossalt stort, og i fremtiden vil det vokse sig større, vurderer Lars Aagaard, direktør i Dansk Energi. Arkivfoto..

04.09.2017

CSR.dk

Det summer af byggeaktivitet i hallen i vindmølle-testcentret Lindoe Offshore Renewables Center (Lorc). Centret er det tidligere Lindø-værft, der lukkede ned i 2009. I dag huser det tidligere værft intet mindre end knap 100 virksomheder og op mod 2.500 arbejdspladser:

Læs også: DTU og Kina kan sammen spare en milliard tons CO2

”Vi var faktisk den første virksomhed, der flyttede herud, efter at værftet lukkede. Jeg tror ikke, der var nogen dengang, som havde regnet med, at Lindø ville blive hjemsted for så mange virksomheder og medarbejdere”, siger Torben Lorentzen, der er adm. direktør i Lorc, til Fyens.dk.

Hos Lorc er man i gang med at bygge en ny vindmøllestand, der, når den står færdig til oktober, vil beskæftige yderligere fem til seks personer.

Kinesisk energiminister på besøg
Den 3. september dannede teststanden udgangspunkt for et af de finere besøg. Her kom en erhvervsdelegation fra Kina forbi Lindø Industripark for at høre mere om de danske erfaringer med vindenergi.

I spidsen for delegationen stod energiministrene Lars Christian Lilleholt (V) og den kinesiske Nur Bekri:

”Det er første gang, at en kinesisk energiminister besøger Danmark, så vi er selvfølgelig meget stolte over, at det her er en af de ting, de skal se”, sagde Torben Lorentzen i forbindelse med mødet.

Læs også: Kunstig ø i Nordsøen kan sikre fremtidens vindenergi

Det kinesiske besøg kommer på et belejligt tidspunkt for Lorc. Her har man nemlig fået en henvendelse fra Kina, der kan være første skridt på en større rejse:

”Vi er direkte blevet adspurgt, om Lorc kan se sig selv i et samarbejde om at bygge et nationalt vindmølletestcenter i Kina. Det er stadig meget tidligt i processen, men det er trods alt så konkret, at vi fra meget højt niveau er blevet inviteret til Kina, og det har vi pænt takket ja til”, siger Torben Lorentzen til Fyens.dk.

Store muligheder i et fremtidigt samarbejde
Spørger man Lars Aagarrd, der er direktør i Dansk Energi, kan et kinesisk samarbejde ikke kun være stort for Lorc, men også for resten af Danmark. Ifølge ham er det kinesiske marked for energi nemlig stort, og det vil fortsætte med at vokse i fremtiden:

”Kina er hårdt ramt af miljøproblemer som luftforurening og vandmangel. Det stammer i høj grad fra deres store forbrug af kulkraft, der både forurener og bruger en masse vand. Derfor er efterspørgslen på grønne løsninger så stor, at markedet nemt kunne brødføde alle danskere”, siger han til Fyens.dk.

Et samarbejde med Kina er imidlertid ikke kun et spørgsmål om profit. Kina er nemlig verdens største CO2-udleder, og hvis man vil de globale klimaforandringer til livs, er Kina nødt til at lægge kursen om.

Og her kan Danmark være behjælpelige, mener Lars Aagaard:

”I Danmark har vi gennem mange år lavet grøn omstilling, og vi har gjort det med bred politisk og folkelig opbakning til en pris, der er til at betale. Nu står vi så med en chance for både at påvirke andre lande til at gøre det samme og måske endda blive rige på det”, siger han.

Vil udbrede vindenergi
Hos Lorc vil man også gerne påvirke Kina i en mere miljørigtig retning. Lorc er non-profit og fondsdrevet, og alle indtægter går til udviklingen af ny teknologi. Derfor har virksomheden kun én mission: At udbrede vindenergi:

Læs også: Tyskland søsætter første båd drevet af methanol-brændselsceller

”I Danmark har vi længe prydet os af at være forrest, når det kommer til vindenergi. Hvis vi skal blive ved med at være det, skal vi blive ved med at udvikle os, for lande som Tyskland, Storbritannien og USA kommer stormende bagfra”, siger Torben Lorentzen.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J