Fynsk vindmøllevirksomhed skal gøre Kina grønnere

I Kina er efterspørgslen efter grønne løsninger i høj kurs. Derfor aflagde den kinesiske energiminister et visit hos den fynske vindmøllevirksomhed Lorc, der har én mission: at udbrede vindenergi.

Lykkes det Lorc at indgå et samarbejde med Kina, vil det ikke bare være stort for virksomheden, men også for Danmark. Det kinesiske marked for vedvarende energi er nemlig kolossalt stort, og i fremtiden vil det vokse sig større, vurderer Lars Aagaard, direktør i Dansk Energi. Arkivfoto..

04.09.2017

CSR.dk

Det summer af byggeaktivitet i hallen i vindmølle-testcentret Lindoe Offshore Renewables Center (Lorc). Centret er det tidligere Lindø-værft, der lukkede ned i 2009. I dag huser det tidligere værft intet mindre end knap 100 virksomheder og op mod 2.500 arbejdspladser:

Læs også: DTU og Kina kan sammen spare en milliard tons CO2

”Vi var faktisk den første virksomhed, der flyttede herud, efter at værftet lukkede. Jeg tror ikke, der var nogen dengang, som havde regnet med, at Lindø ville blive hjemsted for så mange virksomheder og medarbejdere”, siger Torben Lorentzen, der er adm. direktør i Lorc, til Fyens.dk.

Hos Lorc er man i gang med at bygge en ny vindmøllestand, der, når den står færdig til oktober, vil beskæftige yderligere fem til seks personer.

Kinesisk energiminister på besøg
Den 3. september dannede teststanden udgangspunkt for et af de finere besøg. Her kom en erhvervsdelegation fra Kina forbi Lindø Industripark for at høre mere om de danske erfaringer med vindenergi.

I spidsen for delegationen stod energiministrene Lars Christian Lilleholt (V) og den kinesiske Nur Bekri:

”Det er første gang, at en kinesisk energiminister besøger Danmark, så vi er selvfølgelig meget stolte over, at det her er en af de ting, de skal se”, sagde Torben Lorentzen i forbindelse med mødet.

Læs også: Kunstig ø i Nordsøen kan sikre fremtidens vindenergi

Det kinesiske besøg kommer på et belejligt tidspunkt for Lorc. Her har man nemlig fået en henvendelse fra Kina, der kan være første skridt på en større rejse:

”Vi er direkte blevet adspurgt, om Lorc kan se sig selv i et samarbejde om at bygge et nationalt vindmølletestcenter i Kina. Det er stadig meget tidligt i processen, men det er trods alt så konkret, at vi fra meget højt niveau er blevet inviteret til Kina, og det har vi pænt takket ja til”, siger Torben Lorentzen til Fyens.dk.

Store muligheder i et fremtidigt samarbejde
Spørger man Lars Aagarrd, der er direktør i Dansk Energi, kan et kinesisk samarbejde ikke kun være stort for Lorc, men også for resten af Danmark. Ifølge ham er det kinesiske marked for energi nemlig stort, og det vil fortsætte med at vokse i fremtiden:

”Kina er hårdt ramt af miljøproblemer som luftforurening og vandmangel. Det stammer i høj grad fra deres store forbrug af kulkraft, der både forurener og bruger en masse vand. Derfor er efterspørgslen på grønne løsninger så stor, at markedet nemt kunne brødføde alle danskere”, siger han til Fyens.dk.

Et samarbejde med Kina er imidlertid ikke kun et spørgsmål om profit. Kina er nemlig verdens største CO2-udleder, og hvis man vil de globale klimaforandringer til livs, er Kina nødt til at lægge kursen om.

Og her kan Danmark være behjælpelige, mener Lars Aagaard:

”I Danmark har vi gennem mange år lavet grøn omstilling, og vi har gjort det med bred politisk og folkelig opbakning til en pris, der er til at betale. Nu står vi så med en chance for både at påvirke andre lande til at gøre det samme og måske endda blive rige på det”, siger han.

Vil udbrede vindenergi
Hos Lorc vil man også gerne påvirke Kina i en mere miljørigtig retning. Lorc er non-profit og fondsdrevet, og alle indtægter går til udviklingen af ny teknologi. Derfor har virksomheden kun én mission: At udbrede vindenergi:

Læs også: Tyskland søsætter første båd drevet af methanol-brændselsceller

”I Danmark har vi længe prydet os af at være forrest, når det kommer til vindenergi. Hvis vi skal blive ved med at være det, skal vi blive ved med at udvikle os, for lande som Tyskland, Storbritannien og USA kommer stormende bagfra”, siger Torben Lorentzen.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V