Fynsk vindmøllevirksomhed skal gøre Kina grønnere

I Kina er efterspørgslen efter grønne løsninger i høj kurs. Derfor aflagde den kinesiske energiminister et visit hos den fynske vindmøllevirksomhed Lorc, der har én mission: at udbrede vindenergi.

Lykkes det Lorc at indgå et samarbejde med Kina, vil det ikke bare være stort for virksomheden, men også for Danmark. Det kinesiske marked for vedvarende energi er nemlig kolossalt stort, og i fremtiden vil det vokse sig større, vurderer Lars Aagaard, direktør i Dansk Energi. Arkivfoto..

04.09.2017

CSR.dk

Det summer af byggeaktivitet i hallen i vindmølle-testcentret Lindoe Offshore Renewables Center (Lorc). Centret er det tidligere Lindø-værft, der lukkede ned i 2009. I dag huser det tidligere værft intet mindre end knap 100 virksomheder og op mod 2.500 arbejdspladser:

Læs også: DTU og Kina kan sammen spare en milliard tons CO2

”Vi var faktisk den første virksomhed, der flyttede herud, efter at værftet lukkede. Jeg tror ikke, der var nogen dengang, som havde regnet med, at Lindø ville blive hjemsted for så mange virksomheder og medarbejdere”, siger Torben Lorentzen, der er adm. direktør i Lorc, til Fyens.dk.

Hos Lorc er man i gang med at bygge en ny vindmøllestand, der, når den står færdig til oktober, vil beskæftige yderligere fem til seks personer.

Kinesisk energiminister på besøg
Den 3. september dannede teststanden udgangspunkt for et af de finere besøg. Her kom en erhvervsdelegation fra Kina forbi Lindø Industripark for at høre mere om de danske erfaringer med vindenergi.

I spidsen for delegationen stod energiministrene Lars Christian Lilleholt (V) og den kinesiske Nur Bekri:

”Det er første gang, at en kinesisk energiminister besøger Danmark, så vi er selvfølgelig meget stolte over, at det her er en af de ting, de skal se”, sagde Torben Lorentzen i forbindelse med mødet.

Læs også: Kunstig ø i Nordsøen kan sikre fremtidens vindenergi

Det kinesiske besøg kommer på et belejligt tidspunkt for Lorc. Her har man nemlig fået en henvendelse fra Kina, der kan være første skridt på en større rejse:

”Vi er direkte blevet adspurgt, om Lorc kan se sig selv i et samarbejde om at bygge et nationalt vindmølletestcenter i Kina. Det er stadig meget tidligt i processen, men det er trods alt så konkret, at vi fra meget højt niveau er blevet inviteret til Kina, og det har vi pænt takket ja til”, siger Torben Lorentzen til Fyens.dk.

Store muligheder i et fremtidigt samarbejde
Spørger man Lars Aagarrd, der er direktør i Dansk Energi, kan et kinesisk samarbejde ikke kun være stort for Lorc, men også for resten af Danmark. Ifølge ham er det kinesiske marked for energi nemlig stort, og det vil fortsætte med at vokse i fremtiden:

”Kina er hårdt ramt af miljøproblemer som luftforurening og vandmangel. Det stammer i høj grad fra deres store forbrug af kulkraft, der både forurener og bruger en masse vand. Derfor er efterspørgslen på grønne løsninger så stor, at markedet nemt kunne brødføde alle danskere”, siger han til Fyens.dk.

Et samarbejde med Kina er imidlertid ikke kun et spørgsmål om profit. Kina er nemlig verdens største CO2-udleder, og hvis man vil de globale klimaforandringer til livs, er Kina nødt til at lægge kursen om.

Og her kan Danmark være behjælpelige, mener Lars Aagaard:

”I Danmark har vi gennem mange år lavet grøn omstilling, og vi har gjort det med bred politisk og folkelig opbakning til en pris, der er til at betale. Nu står vi så med en chance for både at påvirke andre lande til at gøre det samme og måske endda blive rige på det”, siger han.

Vil udbrede vindenergi
Hos Lorc vil man også gerne påvirke Kina i en mere miljørigtig retning. Lorc er non-profit og fondsdrevet, og alle indtægter går til udviklingen af ny teknologi. Derfor har virksomheden kun én mission: At udbrede vindenergi:

Læs også: Tyskland søsætter første båd drevet af methanol-brændselsceller

”I Danmark har vi længe prydet os af at være forrest, når det kommer til vindenergi. Hvis vi skal blive ved med at være det, skal vi blive ved med at udvikle os, for lande som Tyskland, Storbritannien og USA kommer stormende bagfra”, siger Torben Lorentzen.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K