Fremtidens strøm er bæredygtig og gratis

En ny samarbejdsaftale mellem Gaia Solar og SustainSolutions skal give kunden gratis, bæredygtig strøm som et konkurrencedygtigt alternativ til den traditionelle el.

SustainSolutions og Gaia Solar har sammen udviklet et nyt koncept, der gør det muligt at tilbyde kunden fuldt finansierede solcelleløsninger. Foto: Gaia Solar.

23.10.2015

CSR.dk

Solcelleteknologi har været i hastig udvikling de seneste år og udgør i dag et både bæredygtigt og økonomisk attraktivt alternativ til traditionel el. Investeringens størrelse og usikkerhed omkring den langsigtede økonomi kan dog være en barriere for udbredelsen af solcelleteknologien.

Læs også: Heldækkende solcelletag er klar til offentlige bygninger

Derfor har SustainSolutions og Gaia Solar sammen udviklet et nyt koncept, der gør det muligt at tilbyde kunden fuldt finansierede solcelleløsninger. Det kan lade sig gøre, da det solcelleanlæg, som kunden modtager, tilbagebetales via en andel i anlæggets energiproduktion. Kunden skal med andre ord ikke have penge op af lommen til indkøb og etablering:

"Vi forærer løsningen til kunden mod at få andel i energibesparelse. Derfor er vi dybt afhængige af, at de løsninger, vi leverer, er tænkt godt sammen og har en høj kvalitet. Da vi allerede arbejder med at optimere energiforbruget, er det nærliggende for os også at inddrage energiproduktion og tilbyde vores kunder en solcelleløsning. Derfor er vi rigtig glade for at kunne lancere et nyt koncept i samarbejde med en stærk spiller som Gaia Solar", siger adm. direktør Christian Niepoort fra SustainSolutions.

Stærkt samarbejde med pensionsmidler i ryggen
Samarbejdet bygger videre på den erfaring SustainSolutions allerede har opbygget med at finansiere nye energibesparende løsninger inden for ventilation, varme og belysning, og som bl.a. er muliggjort af, at pensionsselskabet PKA har investeret 300 mio. kr. i SustainSolutions.

Her har Gaia Solars mangeårige erfaring og førerposition på det danske marked for solcelleinstallationer været afgørende for, at pensionsmidlerne nu også kan benyttes til at finansiere løsninger inden for solcelleteknologi.

"Både Gaia Solar og SustainSolutions fokuserer på at skabe intelligente løsninger til vores kunder og derfor så vi hurtigt et potentiale i et samarbejde", siger adm. direktør Peter Terman Petersen fra Gaia Solar og fortsætter:

"Tidspunktet er det rigtige, og med solcelleteknologi kan vi i dag tilbyde professionelle aktører et både bæredygtigt og prismæssigt konkurrencedygtigt alternativ til traditionel el".

Tiltænkt de professionelle 
Det nye koncept er et kombineret finansierings-, garanti- og servicekoncept inden for solcelleområdet tiltænkt professionelle aktører, herunder almene boligforeninger, erhvervsejendomme og offentlige ejendomme. Grundet anlæggenes størrelse er der ikke tale om en løsning henvendt til den private forbruger.

Et anlæg betales med den producerede strøm inden for en afgrænset periode – i en almen boligforening typisk 8-12 år. Periodens længde afhænger bl.a. af forbrugsprofil, kWh pris, byggetekniske forhold og anlæggets geografiske orientering. For kunden er fordelen, at anlægget ikke belaster økonomien, mens det afdrages, samtidig med at det leverer gratis solcellestrøm i hele den resterende levetid.

Læs også: Gigant-solcellepark bygges på Sjælland

Samarbejdsaftalen underskrives meget oplagt på Building Green-messen i Forum den 29. oktober kl. 11.00 på stand 102.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V