Fremtidens komælk kommer ikke nødvendigvis fra en ko

Nyt forskningsprojekt støttet af Novo Nordisk Fonden skal undersøge mulighederne for at skabe komælk i laboratorium.

Mælk lavet i laboratorium vil kunne bidrage til at reducere drivhusgasudledningen fra landbruget.

10.05.2021

CSR.dk

Mælk fra malkekøer har gennem århundreder været en vigtig næringskilde for milliarder af mennesker verden over. Gennem de seneste år er der dog kommet et stigende pres i forhold til at finde alternativer, hvilket skyldes at 18 procent af verdens drivhusgasudledning kommer fra husdyr. Herhjemme står køerne for cirka 75 procent af den mængde metan, der udledes fra dansk landbrug. Danmark er ét af de lande i verden, der drikker mest mælk pr. indbygger.

Det skriver videnskab.dk.

En gruppe forskere fra Aarhus Universitet søsætter i 2021 et nyt forskningsprojekt støttet af Novo Nordisk Fonden, der skal kortlægge hvorvidt det kan lade sig gøre at udvikle en bioteknologi, der gør det muligt at producere mælk uden for koen (in-vitro) – ved hjælp af laboratoriedyrkede mælkekirtelceller fra en ko.

Læs også: Forskere fra Aarhus Universitet vil styrke Norden i produktion af grønne kødalternativer

»Vi har lang vej foran os, og der skal en masse teknologi indover, før vi er i mål, men vi er nødt til at gøre noget for at begrænse udledningen af drivhusgasser ved at producere fødevarer mere bæredygtigt og klimavenligt,« siger projektleder Stig Purup, seniorforsker på Institut for Husdyrvidenskab ved Aarhus Universitet.

Hos Novo Nordisk Fonden er man begejstret for, at projektet kan være med til at sænke klimaaftrykket og samtidig frigøre landbrugsjord til at dyrke fødevarer til mennesker i stedet for foder til dyr.

»Den allerstørste, enkelte klimaudfordring er vores fødevarer. Vi skal være mere effektive og bruge mindre areal, hvis vi skal udvikle en bæredygtig fødevareproduktion og samtidig brødføde en voksende verdensbefolkning,« konstaterer Claus Felby, Senior Vice President for bioteknologisk forskning i Novo Nordisk Fonden.

Projektet »What do we drink in 2030? In-vitro milk based on cultured cells« har indtil videre fået penge fra Novo Nordisk Fonden til de næste tre år.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online