Fremtidens forretningsmodel er cirkulær

Millennials stiller krav til produkt og produktion - til hele varens spor. På Responsible Sourcing 19. maj er der debat om cirkulære løsninger ved bl.a. Philips og IDH Sustainable Trade modereret af Accenture Strategy om fremtidens forretningsmodel.

Debat om cirkulære løsninger 19. maj.

27.04.2016

CSR.dk

I World Economic Forum’s rapport med titlen ’Beyond Supply Chains’ – udviklet i et samarbejde med Accenture – identificeres 31 visioner for forsyningskæder, der kan give ’triple advantage’. Det er værditilførsel, der er til gavn for både forretningen, stakeholdere og miljø. Det er altså tre-dobbelt værdiskabelse, der kan kvantificeres. Implementering kan øge lønsomheden med op til 20 %, reducere omkostninger fra forsyningskæden med 9-16 % og forøge både det økonomiske afkast og brand value med mellem 15-30 %. Tilsammen er det tiltag, der skaber solide konkurrencefordele.

At skabe triple advantage
’The Circulars 2016’ – WEF YGLs fejring af cirkulære løsninger – tæller blandt andre Philips, der via ’triple advantage’ skaber cirkulære løsninger, der bidrager til øget værditilførsel. At sikre lønsom drift og stabil forretningsførelse, som et fundament for udvikling, er helt centralt på tværs af sektorer. ”Feltet af finalister og vindere peger på, at den klassiske sourcing- model er under forandring. Driveren er ikke længere (kun) reduktion af omkostningerne ved produktion” fortæller Kristoffer Hvidsteen.

Ifølge Accenture Strategys rapport ’Driving competitiveness through ethical supply chains’ vil de firmaer, der ikke implementerer bæredygtige værdikæder risikere at tabe konkurrenceevne- En række ledende virksomheder viser nu vejen. Det kan reduceres risici og det kan være omkostningsminimerende at indregne sociale og miljømæssige forhold. Det er muligt at handle etisk, og bygge brand- value, imens kommercielle mål indfries.

”Det er tydeligt, at der er opstået en bredere forståelse af hvordan Key Performance Indicators realiseres”, vurderer Kristoffer Hvidsteen, og uddyber at ”bidragene fra klassiske effektivitets-og lønsomhedsberegning samtænkes i stigende grad med bidrag fra initiativer, der i sin natur opfattes som bæredygtighed”.

Letvægtsemballage og ressourcereduktion
Emballageløsninger er en udfordring. Dén finder genklang på tværs af industrier. Men det kan være ganske simple løsninger der giver værdi. Unilever har fx via re- design i pakke- og palleløsninger optimeret transportløsninger. Det estimeres, at emballageløsningerne har mindsket CO2 udledningen med 277 tons og peger i retningen af besparelser for $200.000, mens injiceret gas i en emballageproduktion kan reducere materialeforbruget med 15 %. Det er nytænkning; nye løsninger.

”At nytænke og samskabe løsninger er en del af fremtidens forretningsmodel, og denne tendens ses allerede blandt Accenture Strategys kunder” udtaler Kristoffer Hvidsteen.

Strategisk samarbejde – imellem konkurrenter
Værdien ved samarbejde er tydelig i det partnerskab, som Nestlé og PepsiCo er indgået. Det er målbare resultater – med effekt. Ved optimering af kundeoverlap og prioriteringer af fulde vognlæs- mindskes transportomkostningerne med 44 % og CO2- udledningen er reduceret med 55 %. Det har altså både afledt omkostningsreduktion og mindsket miljøpåvirkningen. Det har også optimeret på leverancerne, der resulterer i et højere serviceniveau og øget tilfredshed fra kunderne i detailhandlen - for de bevidste forbrugere stiller krav til valgfrihed og om tilgængelighed på friskvarer.

Digitaliseringen er en, ekstra, fremadrettet præmis. ”Der lyder ganske rigtigt i nogen grad bekymrende toner omkring Digital Disruption” siger Kristoffer Hvidsteen, som dog peger på potentialet for innovation: ”Det åbner for helt nye muligheder, forretningsmodeller og løsninger, der kan gå på tværs”. Tilgængeligheden af BIG Data gør ganske enkelt, at der kan hentes nye indsigter. Det giver øget åbenhed og øget tilgængelighed, der igen kan bruges strategisk til at skabe nye løsninger og åbne for partnerskaber. Tendensen er en mere holistisk værdiskabelse, der er centreret om cirkulære – og nyskabende – løsninger.

2 centrale udviklingstrends, der skal navigeres i forhold til ifølge Accenture Strategy
- Big Data og Digital Business åbner for nye cirkulære løsninger, gennemsigtighed og sporbarhed i leverandørkæden. Digital Disruption medfører betydelige forandringer i industrier og giver muligheder for nye tværgående samarbejde og løsninger

Hent inspiration fra stærke oplægsholdere på løsninger, der kan skaleres med Fairtrade Mærket, CSR LINK, DTU og Accenture Strategy til Responsible Sourcing d. 19. maj - læs mere her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams