Fremtidens (bæredygtige) afrikanske storby

Når storbyerne i Afrika vokser i de kommende årtier, skal det ske på bæredygtig vis, og potentialet er enormt, også set med vestlige briller, mener initiativtager bag konference om emnet.

Kenyas hovedstad, Nairobi, vil udgøre rammen om Future City of Africa-konferencen i juni. Foto: Flickr/Ninara.

02.05.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Der er nemlig store muligheder i den udvikling, det afrikanske kontinent og dets 54 lande står over for – også for de danske virksomheder, der tør komme ud af deres comfort zone, og satse nogle midler på den vækst, Afrika vil opleve inden for den næste generation.

Frem mod 2050 vil der således blive omkring 700 mio. flere afrikanere, og næsten halvdelen af verdens hurtigst voksende økonomier – ni ud af 20 – ligger pt. i Afrika. På den baggrund vil der i Afrika skulle bygges hvad der svarer til hele New York City i erhverv, infrastruktur, boliger etc. hvert halve år de næste 35 år.

Sådan lyder i hvert fald forudsigelserne fra Hjörtur Smárason, der er den centrale arrangør bag Nairobi-konferencen i juni. Han mener, at vi i Vesten i høj grad skal revurdere vores opfattelse af det store kontinent syd for Europa, og de perspektiver, udviklingen det står over for, indeholder.

I den forbindelse er valget af den kenyanske hovedstad som værtsby bestemt ikke tilfældigt. For med en forholdsvis stabil økonomi og et ditto politisk klima, en velfunderet tech-industri, der har tiltrukket regionale hovedkvarter fra bl.a. Google og IBM, et godt sikkerhedsniveau og Afrikas bedste flyselskab i Kenya Airways, så er Nairobi en showcase af den type, der skal være med til at ændre førnævnte opfattelse.

Gentænke fremtidens by
”Den typiske europæer har – lidt firkantet sagt – to billeder af Afrika som helhed. Det ene handler om eksotiske dyr og stammefolk og den slags, og det andet handler om nød, sult, borgerkrig og generel elendighed. Men det image er langt fra dækkende i dag. Der er et kæmpe marked i Afrika, og det skal vi bidrage til med knowhow og handel for at få til at vokse yderligere”, siger han

Specielt i byudviklingen ser han store muligheder for at gentænke hele rammekonceptet omkring en by. For med de teknologiske fremskridt in mente, så er det værd at overveje, hvordan fremtidens by egentlig skal indrettes. Skal veje eksempelvis fylde så meget i en by, hvor selvkørende biler og bæredygtig massetransport er fremherskende? Eller skal man tænke på placeringen af store kraftværker, når produktion af vedvarende energi kan integreres i bystrukturen og gøre de enkelte bygninger selvforsynende? Og hvad med affaldshåndtering i et samfund, der har zero waste og 100 procent genbrug som kerneværdier?

Specielt transportområdet er et af de felter, hvor udfordringerne er mange – men tilsvarende er perspektiverne også store. Her peger Hjörtur Smárason på en teknologi som Elon Musk-idéen Hyperloop, der kan revolutionere den måde, vi forholder os til afstande på.

Nye transportformer bag udvikling
Connections er jo lidt af et kodeord i mange sammenhænge, og de fysiske forbindelser i Afrika er mange steder ret dårlige, både når vi taler landeveje, jernbaner og fly. Derfor er der et kæmpe potentiale i koncepter som Hyperloop, der kan være med til at udvikle byer på helt nye fundamenter og med helt anderledes principper i forhold til eksempelvis befolkningsflow end dem, vi er vant til”, siger han.

For at facilitere diskussioner på netop det område er både infrastruktur og urban planlægning en del af agendaen på konferencen til sommer, ligesom man vil have et udstillingsområde, hvor virksomheder – herunder danske, som man ifølge Hjörtur Smárason forhandler med mange af – kan fremvise deres produkter og løsninger til et bredt felt af investorer fra bl.a. USA, England og Danmark, såvel som andre afrikanske nationer.

Handelsperspektivet er i det hele taget et vigtigt succeskriterie for konferencen. De mange udstillere, der repræsenterer både arkitektur, energi, teknologi, transport og en mængde andre brancher, skal meget gerne skabe nogle handelsforbindelser i løbet af dagene i Nairobi, ligesom de forhåbentlig kan etablere aftaler med nogle af de mange afrikanske byer, der vil være til stede på borgmesterniveau.

En væsentlig del af konferencen er således det såkaldte Mayors Summit, der samler de øverste regionale ledere fra en stribe hovedstæder og andre storbyer rundt omkring på kontinentet, suppleret med et udvalg fra resten af verden, herunder bl.a. Rusland og Colombia. Med konferencen som platform kan de dele erfaringer og viden om eksempelvis at skabe udvikling trods intern og ekstern modstand, sådan som det er lykkes for borgmesteren fra Yekaterinburg, godt 1700 km øst for Moskva, der har sat hårdt ind over for korruption og kriminalitet, selvom hans politiske udgangspunkt som opposition til Putin har skabt svære betingelser.

Den afrikanske drøm
Dermed er der basis for at konferencen kan blive det vindue til verden, Hjörtur Smárason håber. For som den herboende islænding med arbejdsfortid i både det øvrige Norden, Rusland, Balkan og Nepal understreger flere gange, så er der både finansielle og mentale aspekter ved eventen.

”De danske virksomheder halter bagud på eksport, så vi skal have dem i spil, og samtidig have nogle byer – helst mindst 10 – til at committe sig til nogle aftaler. Vi skal have dem til at tro på den afrikanske drøm”.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

Hvis konferencen, der i øvrigt bliver dækket af CNBC Africa og har blandet andet Connie Hedegaard på talerlisten, ender med at løbe rundt økonomisk, er det ambitionen at den skal blive til en tilbagevendende begivenhed på toårsbasis, med Abidjan i Elfenbenskysten som mulig værtsby i 2018.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense