Freja løfter sløret for bæredygtighedstiltag i ny CSR-rapport

Freja har netop offentliggjort sin CSR-rapport for 2019, hvor der berettes om de initiativer og tiltag, som selskabet har sat i gang i forbedring af miljøet og medarbejdernes velfærd.

Freja oplyser blandt andet, at selskabet i 2019 nåede målet om minimum 60 procents genanvendelse ved affald. Foto: Freja Transport & Logitics..

04.06.2020

CSR.dk

Nu er logistik- og transportselskabet Freja på banen med sin CSR-rapport for 2019, der gennemgår, hvilke initiativer selskabet har iværksat for at fremme en bæredygtig omstilling i forretningen. Og disse har tilsyneladende har en effekt.

”I 2019 nåede vi vores mål om genanvendelse af mindst 60 procent af affaldet i Norge, og vi gennemførte implementeringen af ​​ISO 14001 i Finland. Vores svenske filialer kørte med 10,3 procent tomkørsel i 2019, men i 2020 forventer vi, at vores fælles mål på maksimum 10 procent tomkørsel bliver nået”, siger Eric Clausen, QES manager i Freja.

Læs også: FREJA gør det nemt for dig at beregne CO2 udledningen fra din transportaktivitet

For at få en bedre forståelse af, hvordan indsatserne understøtter miljøet og klimaet, har Freja for andet år i træk struktureret CSR-rapporten i henhold til FN’s verdensmål (SDG).

”Jeg er stolt over Frejas arbejde med SDG’erne. Vi skal fortsætte med at forbedre os, så vi kan blive ved med at levere nye resultater og nå de mål, vi har sat os. Alle i Freja arbejder hårdt på at finde nye innovative måder hvorpå vi kan blive endnu mere bæredygtige, og jeg er taknemmelig for den indsats, som alle ’Frejanitter’ viser hver dag for at blive mere miljøvenlige”, siger Ulrik Rasmussen, koncernchef i Freja.

Ifølge selskabet er innovation en af drivkrafterne i arbejdet mod en bæredygtig forretning, hvorfor Freja har etableret konceptet ’Operations Driven Innovation’, der forventes fuldt implementeret i 2022. Konceptet kredser om idéer indsendt af medarbejderne og der skal holdes regelmæssige møder, hvor afdelinger på tværs af hinanden fokuserer på udvikling inden for KPI’er, projekter og innovation.

-HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online