Frankrig dropper dansk deltagelse ved vigtigt klimamøde

Danmark er blevet udelukket fra et formøde forud for klimatopmødet i Paris, COP21. Det bekymrer dog ikke regeringen.

Frankrigs udenrigsminister Laurent Fabius (ventre) og klimaminister Ségolène Royal (højre) har ikke inviteret Danmark til vigtigt formøde forud for COP21. Det trods 75 lande er inviteret. Foto: Flickr/Parti Socialiste..

10.11.2015

CSR.dk

De franske toppolitikere, udenrigsminister Laurent Fabius og klimaminister Ségolène Royal, har ikke inviteret Danmark til et formøde den 8-9. november for 75 lande forud for COP21. Det skriver TV2.dk.

Mødet skal virke som en forventningsafstemning forud for klimatopmødet, hvor foruden Frankrig også Storbritannien og Tyskland har kæmpet for at få de mere forhandlingssvære parter med. Derfor mener klima- og energiminister Lars Chr. Lilleholt heller ikke, at Danmark går glip af ”store aftalemuligheder”.

Læs også: Hvor skal klima-milliarderne komme fra?

”De falder først på plads de sidste timer på COP21. Men vi kan måske bruge pre-COP'en til at få et fingerpeg om, hvilke kompromiser der kunne være”, siger han til Ritzau.

Han er i øvrigt fortrøstningsfuld, da både Kina og USA samt hoveddelen af verdens andre lande, har vist interesse i at underskrive en aftale.

Læs også: Forsigtig klimaoptimisme i FN

Den holdning møder dog ikke sympati fra Verdensnaturfondet, der er bekymrede over, at ministeren ikke er mere urolig for oplægget til COP21.

”Jeg håber inderligt, at ministrene vil forholde sig seriøst til det faktum, at de klimaplaner, verdens lande har sendt til FN, er alt for svage til at holde den globale opvarmning under smertegrænsen på to grader”, siger John Nordbo, klimachef i Verdensnaturfonden. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online