Fransk minister: Norden er vores klimaforbillede

Den franske miljøminister, Segolène Royal, udpegede de nordiske lande som klimapionerer ved et arrangement i Paris i denne uge. Hendes danske kollega lover nordisk opbakning til COP21.

Den franske miljøminister, Segolène Royal, kalder de nordiske lande for klimapionerer frem mod decembers klimatopmøde i Paris. Foto: Flickr/Parti Socialiste.

16.10.2015

CSR.dk

”Multilateralt samarbejde i stil med det nordiske eksempel, som vi oplever her i dag, er altafgørende, hvis vi skal nå frem til en aftale ved COP21. De nordiske lande er pionerer på vejen mod en CO2-neutral fremtid og er et eksempel til efterfølgelse for resten af verden.”

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

Sådan sagde den franske miljøminister Segolène Royal i forbindelse med et nordisk arrangement på World Efficiency-konferencen i Paris den 13. oktober. Danmark deltager i arrangementet som en del af Nordisk Ministerråd (NMR) i samarbejde med de nordiske ambassader i Frankrig i et joint venture kaldet Nordic Efficiency.

Konferencen leder frem mod det globale klimatopmøde, COP21, der afholdes i den franske hovedstad til december, og gav bl.a. i alt 25 virksomheder fra Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige mulighed for at præsentere grøn teknologi under overskriften "Nye nordiske klimaløsninger", som er temaet for NMR's aktiviteter, der kulminerer med netop COP21.

Som repræsentant for det danske formandskab for NMR lovede energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) ved konferencen, at de nordiske lande nok skal skubbe på for en ambitiøs aftale til december.

”De nordiske lande vil arbejde hårdt for at nå frem til en ambitiøs aftale ved COP21. Vi er nødt til at handle nu, og vi støtter Frankrigs imponerende indsats for at skabe en stærk løsningsdagsorden. Vi er nødt til at håndtere fremtidens energibehov på en intelligent måde, og jeg mener, at det er en win-win-situation, hvis vi kan dele nordiske energiløsninger med resten af verden,” sagde han.

Læs også: Dansk designet grøn bydel på vej i Kina

Temaet for Nordic Efficiency, "Nordiske klimaløsninger til emissionsreduktion", fokuserede især på energieffektivitet – et område, hvor de nordiske lande og mange nordiske virksomheder er blandt verdens bedste. Eksempelvis er regionen Haiyan i Kina ved at opføre en dansk designet bygning, der skal producere mere energi end det bruger.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K