Fransk minister: Norden er vores klimaforbillede

Den franske miljøminister, Segolène Royal, udpegede de nordiske lande som klimapionerer ved et arrangement i Paris i denne uge. Hendes danske kollega lover nordisk opbakning til COP21.

Den franske miljøminister, Segolène Royal, kalder de nordiske lande for klimapionerer frem mod decembers klimatopmøde i Paris. Foto: Flickr/Parti Socialiste.

16.10.2015

CSR.dk

”Multilateralt samarbejde i stil med det nordiske eksempel, som vi oplever her i dag, er altafgørende, hvis vi skal nå frem til en aftale ved COP21. De nordiske lande er pionerer på vejen mod en CO2-neutral fremtid og er et eksempel til efterfølgelse for resten af verden.”

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

Sådan sagde den franske miljøminister Segolène Royal i forbindelse med et nordisk arrangement på World Efficiency-konferencen i Paris den 13. oktober. Danmark deltager i arrangementet som en del af Nordisk Ministerråd (NMR) i samarbejde med de nordiske ambassader i Frankrig i et joint venture kaldet Nordic Efficiency.

Konferencen leder frem mod det globale klimatopmøde, COP21, der afholdes i den franske hovedstad til december, og gav bl.a. i alt 25 virksomheder fra Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige mulighed for at præsentere grøn teknologi under overskriften "Nye nordiske klimaløsninger", som er temaet for NMR's aktiviteter, der kulminerer med netop COP21.

Som repræsentant for det danske formandskab for NMR lovede energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) ved konferencen, at de nordiske lande nok skal skubbe på for en ambitiøs aftale til december.

”De nordiske lande vil arbejde hårdt for at nå frem til en ambitiøs aftale ved COP21. Vi er nødt til at handle nu, og vi støtter Frankrigs imponerende indsats for at skabe en stærk løsningsdagsorden. Vi er nødt til at håndtere fremtidens energibehov på en intelligent måde, og jeg mener, at det er en win-win-situation, hvis vi kan dele nordiske energiløsninger med resten af verden,” sagde han.

Læs også: Dansk designet grøn bydel på vej i Kina

Temaet for Nordic Efficiency, "Nordiske klimaløsninger til emissionsreduktion", fokuserede især på energieffektivitet – et område, hvor de nordiske lande og mange nordiske virksomheder er blandt verdens bedste. Eksempelvis er regionen Haiyan i Kina ved at opføre en dansk designet bygning, der skal producere mere energi end det bruger.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle