Fra søsalat til biobrændsel

Et nyt forskningsprojekt, der skal teste om det er praktisk og økonomisk muligt at udnytte hav-algen søsalat som...

16.01.2008

CSR.dk

Et nyt forskningsprojekt, der skal teste om det er praktisk og økonomisk muligt at udnytte hav-algen søsalat som biobrændstof, har netop fået bevilget 8,5 millioner kroner fra Energinet.dk. I projektet, der ledes af Teknologisk Institut skal forskere fra DMU, Risø og Teknologisk Institut i samarbejde med Dong Energy finde frem til, hvordan man bedst dyrker og høster algerne og omsætter tørstoffet til bioethanol og biogas eller til fast biobrændsel, skriver Ingeniøren.dk.
Idémanden bag projektet er Seniorrådgiver Michael Bo Rasmussen fra DMU. Han mener, at det især er søsalats voldsomme vækstrate, tørstoffets høje indhold af kulhydrater og algens indtag af CO2 i vokseprocessen, der har vakt interesse hos Energinet.dk.

”Om søsalat bliver en realistisk biomasseressource afhænger af, om vi kan producere så meget ekstra biomasse med algen, at det kan betale sig for omkostningerne til dyrkning i tankanlæg, til høstprocesserne og til tørring af den vandige sag”, siger Peter Daugbjerg Jensen fra Teknologisk Institut, som er projektleder på det treårige projekt til Ingeniøren.dk.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle