Fra forbrænding til genanvendelse: Danmark står overfor en historisk ændring på affaldsområdet

I løbet af de næste 10 år vil der ske store ændringer på affaldsområdet, vurderer ekspert.

27.04.2022

CSR.dk

I løbet af de næste 10 år vil der ske store ændringer på affaldsområdet. I takt med at danskerne sorterer mere og mere affald vil genanvendelsesindustrien vokse.

Det skriver Danske Kommuner.

På konferencen Loop Forum, der løber af stablen i København 27.-28. april, vil Niels Bukholt, sekretariatsleder i ARI – Affalds- og Ressourceindustrien være en af oplægsholderne.

Ifølge ham står vi overfor en historisk ændring på affaldsområdet.

"Først og fremmest er sektoren i gang med et stort skift, der er på niveau med, da vi gik fra deponering til forbrænding. Nu går vi fra forbrænding til genanvendelse. Det, der vil ske de kommende år, er, at ansvaret for at genanvende rykker nærmere produktionsvirksomhederne. Kommunerne vil stå for indsamling, men det er virksomhederne, der skal bruge affaldet som ressource i produktionen af nye varer," fortæller han.

Læs også: 140 millioner flasker og dåser bliver ikke returneret

Materialer som glas og metal har i dag en høj genanvendelsesgrad, hvilket også vil komme til at udfolde sig indenfor andre affaldstyper, der i dag ikke genanvendes. Det gælder eksempel klinisk risikoaffald fra hospitaler, madrasser og bleer.

Niels Bukholt understreger dog, at vi også om 10 år vil have en affaldsspand til restaffald i hjemmene. Men mængderne vil svinde betydeligt ind i takt med at vi sorterer mere og mere.

"Der vil være en rest, men den bliver mindre og mindre både af praktiske og teknologiske grunde. Jeg tror, det kommer til at vare ret mange år, før man kan genanvende en klud, der er fyldt med malingrester. Den brænder vi af i dag, og sådan vil det nok også være de næste mange år," afslutter han.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup