Fra forbrænding til genanvendelse: Danmark står overfor en historisk ændring på affaldsområdet

I løbet af de næste 10 år vil der ske store ændringer på affaldsområdet, vurderer ekspert.

27.04.2022

CSR.dk

I løbet af de næste 10 år vil der ske store ændringer på affaldsområdet. I takt med at danskerne sorterer mere og mere affald vil genanvendelsesindustrien vokse.

Det skriver Danske Kommuner.

På konferencen Loop Forum, der løber af stablen i København 27.-28. april, vil Niels Bukholt, sekretariatsleder i ARI – Affalds- og Ressourceindustrien være en af oplægsholderne.

Ifølge ham står vi overfor en historisk ændring på affaldsområdet.

"Først og fremmest er sektoren i gang med et stort skift, der er på niveau med, da vi gik fra deponering til forbrænding. Nu går vi fra forbrænding til genanvendelse. Det, der vil ske de kommende år, er, at ansvaret for at genanvende rykker nærmere produktionsvirksomhederne. Kommunerne vil stå for indsamling, men det er virksomhederne, der skal bruge affaldet som ressource i produktionen af nye varer," fortæller han.

Læs også: 140 millioner flasker og dåser bliver ikke returneret

Materialer som glas og metal har i dag en høj genanvendelsesgrad, hvilket også vil komme til at udfolde sig indenfor andre affaldstyper, der i dag ikke genanvendes. Det gælder eksempel klinisk risikoaffald fra hospitaler, madrasser og bleer.

Niels Bukholt understreger dog, at vi også om 10 år vil have en affaldsspand til restaffald i hjemmene. Men mængderne vil svinde betydeligt ind i takt med at vi sorterer mere og mere.

"Der vil være en rest, men den bliver mindre og mindre både af praktiske og teknologiske grunde. Jeg tror, det kommer til at vare ret mange år, før man kan genanvende en klud, der er fyldt med malingrester. Den brænder vi af i dag, og sådan vil det nok også være de næste mange år," afslutter han.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark