Forsyningskæderne bliver kortere og grønnere på den anden side af krisen

Den nuværende økonomiske krise vil resultere i kortere og mere robuste forsyningskæder, fokus på forsyningssikkerhed og et løft for den grønne omstilling, mener flere eksperter.

De kommende kortere forsyningskæder vil have en positiv effekt på klimaet..

16.04.2020

CSR.dk

Hvor det økonomiske fokus tidligere har ligget på en globalisering med udflytning af arbejdspladser og produktion, billig transport og åbne handelsveje, vil vi opleve et skifte mod mere regionalisering og det mere lokale, siger David Simchi-Levi, professor ved Massachusetts Institute of Technology, til Politiken.

Det skyldes, at en stor del af vestens produktion ligger i Kina, hvorfra coronavirusset spredte sig til resten af verden. Under Kinas nedlukning - før virusset havde spredt sig til resten af verden - satte afbrydelsen af forsyningskæderne en skræk i livet på blandt andet den amerikanske industri.

David Simchi-Levi mener, at mange dele af fremstillingsindustrien vil blive lagt om, således at fokus ikke udelukkende er på, hvor i verden man kan slippe af sted med at udbetale de laveste lønninger.

”Indenfor hightech bliver det anderledes. De amerikanske selskaber vil søge at flytte produktionen til Mexico og Brasilien, de europæiske vil flytte fra Asien til Østeuropa. Det gør forsyningskæderne kortere og mere robuste”, siger han til Politiken.

Større forsigtighed
Peter Tagesen, underdirektør i Dansk Industri, mener også, at der kommer til at være et skift i det økonomiske fokus, og at forsyningssikkerhed fremover kommer til at være i højsædet.

Derudover forventer han at se han større forsigtighed hos danske virksomheder – langt mindre produktion vil flytte ud af landet, forklarer han til Politiken.

Større forsigtighed, fokus på forsyningssikkerhed og kortere forsyningskæder er ikke de eneste tendenser, vi efter krisen vil se hos danske virksomheder.

Ednilson Bernardes, professor hos University of West Virginia, mener, at det øgede behov for sikkerhed vil resultere i et større fokus på cirkulær økonomi som en form for fremtidssikring.

Med kortere forsyningskæder vil virksomhederne også have lettere ved at leve op til deres bæredygtighedsmål. Bæredygtighed har været den mest afgørende trend for virksomheder i løbet af de sidste år, siger Peter Thygesen til Politiken.

Læs også: Undersøgelse: Forbrugerne dømmer virksomheders corona-adfærd hårdt

”Men nu kommer forsyningssikkerheden ind i billedet, og man kan sige, at de to ting, forsyningssikkerhed og bæredygtighed i en vis udstrækning underbygger hinanden”.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart