Første offentlige ladestander til lastbil ser dagens lys

Norlys og Interroll, der producerer transportmateriel, åbner i begyndelsen af januar den første offentlige ladestander til ellastbiler i Storkøbenhavn.

Foto: Norlys

08.01.2025

CSR.dk

Torsdag d. 9. januar indvies den første offentlige ladestander til ellastbiler i Hovedstaden. Ladestanderen, der har to udtag, er placeret på Hammerholmen 2 i Hvidovre og er kommet i stand via et samarbejde mellem Norlys og logistik- og automationsspeciallisten Interroll, der ejer grunden.

Aftalen er nemlig kommet i hus i forbindelse med, at Norlys skulle levere fire almindelige ladestandere til virksomhedens medarbejdere, kunder og andre besøgende i elbil. Da der undervejs i processen opstod en mulighed for at gøre mere, var der ikke kort fra tanke til beslutningen om at bygge en offentligt tilgængelig ladestander til elektriske lastbiler.

“Hos Norlys har vi et mål om at få etableret et ladenetværk til ellastbiler, og vi har fra starten været bevidste om, at samarbejde med forskellige sektorer og brancher er helt afgørende for, at vi kan sikre det momentum, der skal til for at give vognmændene tilstrækkeligt med ro i maven i forhold til at skifte til en ellastbil. Derfor er vi også glade for, at Interroll har kunnet se potentialet og været villige til sammen med os at gå i front for udviklingen,” siger Ellen Trolle, direktør for Norlys' ladeforretning.

Ambitiøs på klimaets vegne

Det der gør samarbejdet endnu mere specielt er, at Interroll ikke selv ejer nogen ellastbiler – og ikke engang almindelige lastbiler, der kører på fossilt brændstof.

Det er derfor heller ikke en ladestander, som selskabet selv kommer til at få nogen fornøjelse af.

“Umiddelbart kan det jo virke kontraintuitivt, at vi melder os på banen og gerne vil lægge jord til en ladeplads for ellastbiler ved indgangen til Hovedstaden. Men vi er som koncern meget ambitiøse i forhold til at sænke vores egen klimapåvirkning og vil også gerne bidrage til at rykke samfundet i en grønnere retning, og derfor giver samarbejdet med Norlys rigtig god mening,” siger Andreas Traberg, Managing Director i Interroll.

Danmarks grønneste erhvervsområde

Der er gået godt et år fra idéen blev født og til Hovedstaden nu får den første offentlige ladestander til ellastbiler.

Det er ikke mindst takket være den gode dialog, der har været mellem de to selskaber, men samtidig har Hvidovre Kommune også været en god samarbejdspartner.

“Vi har en ambition om at gøre Avedøre Holme til Danmarks grønneste erhvervsområde, hvor det er nemt for virksomheder at vælge de grønne løsninger. Derfor er vi glade for at kunne hjælpe samarbejdet mellem Norlys og Interroll på vej," siger Anders Wolf Andresen (SF), borgmester i Hvidovre Kommune.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus