Forskning skal være en af grundstenene i tekstilbranchens grønne omstilling

Den nyudviklede plan ‘2030 and 2050 Roadmap’ har løsningen på tekstilbranchens miljøudfordringer. Men finansieringen mangler.

16.09.2021

CSR.dk

Planen for fremtiden tekstil og modeindustri hedder ‘2030 and 2050 Roadmap’ og er udviklet af blandt andet forskere og erhvervsklynger.

Et af hovedpunkterne i planen er at nedbringe andelen af nyproduceret tøj og flytte indtjeningen over til genbrug- og gensalgsmarkedet.

Betina Simonsen, direktør i Lifestyle & Design Cluster, som er en af erhvervsklyngerne der har bidraget til planen, mener at der bliver behov for et forskningsmiljø i Danmark, hvis vi skal i mål med modebranchens grønne omstilling.

Læs også: Kreativiteten skal drive bæredygtigheden i modebranchen, mener forsker

“Vi skal have sat forskerne i gang med at komme med reelle løsninger, for virksomhederne kan ikke selv”, udtaler hun i et interview med Fashion Forum.

Hun ser desuden gerne mange flere penge sat af til at finansiere denne forskning. Foreløbig er der afsat 100 millioner til plastbranchen og tekstilbranchen til deling. Det er langt fra nok til at vende Danmarks fjerde største eksporterhverv, mener hun.

“Vi ønsker ikke at være utaknemmelige, for midlerne er hårdt tiltrængte tekstil-dagsordenen. Men hvis Danmark vil den cirkulære omstilling, som er så vigtig for at nå klimamålene, så skal vi have flere midler på bordet".

Uddannelses- og forskningsordfører Ida Auken (S) mener dog, at branchen selv må betale.

“De store selskaber burde lave fonde til forskning i, hvordan de løser problemerne med overproduktion af tøj, der lever alt for kort, og tekstiler, der ikke bliver genanvendt. Hovedansvaret for den oprydning ligger hos branchen”, siger hun.

Læs også: Modeindustrien: Cirkulære forretningsmodeller som leje og genanvendelse kan være mere CO2-tunge end at smide tøjet ud

Hun tilføjer dog at man vil kigge på at støtte forskning på universiteterne, og at der muligvis også kan komme økonomisk støtte fra forskningsreserven.  Et andet tiltag kan være at lave fradrag på forskning finansieret af virksomhederne selv.

Præcis hvor mange midler der bliver tildelt tekstilområdet besluttes i perioden fra august til oktober 2021.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online