Forbrugere fravælger brands til fordel for klimaet

Ny undersøgelse viser, at flere forbrugere i udlandet og herhjemme vægter bæredygtighed og ansvarlighed højere end pris og bekvemmelighed, når de vælger hvilke virksomheder de køber fra.

Størstedelen af respondenterne i undersøgelsen vægter værdier som bæredygtighed og tillid til den givne virksomhed højere, end pris og komfort..

16.01.2020

CSR.dk

En International IBM-undersøgelse med 19.000 respondenter i 28 lande kan konkludere, at parametre som bæredygtighed, gennemsigtighed og overordnet tillid er utrolig vigtige, når forbrugerne skal vælge virksomheder at shoppe hos.

57 procent af de adspurgte svarer, at de er villige til at ændre deres købsadfærd, hvis deres nuværende vaner har en negativ påvirkning på miljøet. Herunder fravalgte flere deres yndlingsbrands i 2019, fordi de mistede tilliden til virksomheden.

Læs også: Klimadeklarering skal differentiere fødevare- og foderindustrien

Bæredygtighed og etiske købsvaner bliver mere og mere relevante emner for forbrugerne på globalt plan, hvilket ikke kun ses i undersøgelsens resultat, men også for ved virksomhedernes økonomi.

”Vi ser i øjeblikket en udvikling, hvor forbrugerne fokuserer mindre på pris og mere på bæredygtighed hos de brands, som de vælger at købe fra. Det gælder både selve produktet og virksomheden bag. Det smitter også af på deres købsadfærd, der ændrer sig markant disse år, hvilket virksomhederne også begynder at kunne mærke på bundlinjen”, siger Anders Quitzau, innovationschef i IBM Danmark.

Produkter skal kunne spores
Forbrugernes øgede fokus på bæredygtighed kræver, at virksomhederne bliver mere transparente og åbne om de varer og ydelser, der tilbydes.

73 procent svarer da også, at det er vigtigt at kunne spore de købte produkters oprindelse og produktionsforhold.

IMB har i samarbejde med Teknologisk Institut, Danish Food Cluster og andre aktører gennemført et projekt, der netop har gjort det muligt at spore produktionen af spiselige insekter ved hjælp af blockchain-teknologi.

Læs også: Ny klimavenlig teknologi på vej til modeindustrien

Løsninger som pilotprojektet, der gik under navnet Bugchain, skal være med til at øge fødevaresikkerheden og tilliden i forsyningskæden.

”I dag er evnen til at være transparent helt afgørende for at kunne overbevise potentielle kunder om, at man kan stole på en virksomhedsbrand og dens produkter”, siger Anders Quitzau og fortsætter:

”Her spiller nye tillidsskabende teknologier som blockchain en afgørende rolle. Heldigvis er Danmark med helt fremme på denne front, hvilket potentielt kan styrke den fremtidige eksport af danske fødevarer og andre produkter til udlandet”.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online