Forbedret sikkerhed på danske skibe

Sikkerheden på de dansk-registrerede erhvervsfartøjer bliver fortsat bedre, viser de seneste tal fra Ulykkesforsikringsforbundet for Dansk Søfart. ’En win-win for alle parter’, siger forbundets netop genvalgte formand, Lars Henneberg.

Foto: UFDS

30.04.2024

CSR.dk

Coronapandemiens dødvande er for længst i glemmebogen, aktiviteterne er i top og sikkerheden det samme. Sådan lyder en kort status for den danske handelsflåde og de mange tusinde søfarende, der arbejder på de dansk-registrerede erhvervsfartøjer.

Langt størstedelen af søfolkene – omkring 95 procent – er forsikret gennem Ulykkesforsikringsforbundet for Dansk Søfart (UFDS), som netop har afholdt generalforsamling. Her fremlagde bestyrelsesformand Lars Henneberg, der er Vice President, Head of Global Risk Management hos A.P. Møller – Mærsk, de nyeste tal på området.

“Alt i alt er udviklingen på skadesfronten positiv. I absolutte tal er der løbet flere anmeldelser ind sidste år end de tre foregående, men det hænger jo sammen med, at shippingsektoren som helhed er tilbage på niveau med tiden inden Covid-19”, siger Lars Henneberg.

Faktisk er antallet af skader målt i forhold til hvor mange timer, der bliver arbejdet, faldende. Det skyldes helt enkelt at mængden af arbejdstimer – opgjort i de såkaldte forhyringsdage – på skibene er steget støt og relativt mere end uheldsraten.

“Det vidner jo om en fortsat forbedring af sikkerheden og arbejdsmiljøet til søs, og at det voksende fokus, der har været på det her område i branchen de seneste år, har virket. Det er positivt for alle parter og en win-win, specielt for de søfarende og selvfølgelig også rederierne”, siger Lars Henneberg.

Med det in mente ser Lars Henneberg og den øvrige bestyrelse, der alle blev genvalgt på generalforsamlingen, frem til at fortsætte den positive udvikling sammen med medlemmerne og fastholde de danske skibe som sikre arbejdspladser.

“Der er blevet taget rigtig mange gode initiativer ude i rederierne de seneste år, lige fra de store strategier til de helt små tiltag i hverdagen, der ofte kommer fra de søfarende selv. Det billede vil vi selvfølgelig gøre vores for at fastholde og styrke fremadrettet”, siger Lars Henneberg.

-mauh
 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ledelsesansvar i finansielle virksomheder

Dette kursus behandler det erstatningsansvar, som gælder for medlemmer af direktion og bestyrelse i finansielle institutioner, der stilles skarpt på særlige risici og det søger at svare på, om ledelseshvervet er blevet mere risikofyldt, herunder betydningen af de med governance-loven indførte skærpelser.

Dato

18.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense