Fonde vil sagsøge ministerium efter vindmøllestrid

To almennyttige fonde vil lægge sag an mod Klima- og Energiministeriet, da de mener, at ministeriet forvrider forholdene for, hvem der kan byde ind på ejerskabet af nye havvindmølleparker.

03.06.2015

CSR.dk

Klima- og Energiministeriet kan se frem til et sagsanlæg fra to almennyttige fonde, der mener, at statens regler for, hvem der kan byde ind på ejerskabet af nye havvindmølleparker, er konkurrenceforvridende. Det skriver b.dk.

Læs også: Vattenfall vil investere massivt i vindmøller

Fonden Ærøs Vedvarende Energipulje og Wind People har begge budt ind på ejerskabet af nye havvindmølleparker ud for den danske kyst. Men ifølge de to fonde er de blevet forhindret i at deltage i udbudsrunden, da staten har sat som kriterie, at man som minimum skal have en årlig omsætning på fire milliarder kroner, hvis man vil byde ind på ejerskabet.

Selvom de to fonde er gået sammen om det folkeligt ejede projekt Vind & Velfærd, kan de ikke leve op til statens kriterie, og det er uretfærdigt, mener Lea Vangstrup, der er direktør i Wind People.

”Vi har fået at vide, at vi ikke får lov til at gå videre med vores bud. Derfor vil vi anlægge en sag mod Energiministeriet, fordi vi mener, at udbudsreglerne er konkurrenceforvridende og strider imod EU’s udbudsdirektiv. Det er simpelthen uacceptabelt, at et folkeligt bud bliver sat ud af spillet”, siger Lea Vangstrup til b.dk.

Ny Dong-sag
Hun frygter samtidig, at statens kriterie vil udelukke mange danske virksomheder og fonde fra at byde ind på ejerskabet af havvindmøllerne, som derfor kan ende med at blive ejet af store, multinationale selskaber.

”Det vil kun være en lille, eksklusiv klub af meget store selskaber, der vil blive tilgodeset. Der er simpelthen tale om en ny Dong-sag”, siger Lea Vangstrup med henvisning til salget af dele af energiselskabet Dong til den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs.

Læs også: Vindmølleparken DanTysk har installeret sin sidste mølle

De to fonde venter stadig på et skriftligt afslag fra Energistyrelsen. Når det kommer, vil de indgive en klagesag til Klagenævnet for Udbud.

Energistyrelsen og Klima- og Energiministeriet kan på nuværende tidspunkt ikke kommentere sagen, skriver b.dk.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus