Fond vil gøre sociale indsatser rentable

Private skal kunne investere i løsningen af sociale opgaver og høste et overskud på at stille kapital til rådighed. Den Sociale Kapitalfond vil løbe markedet i gang.

Modellen er enkel og har vist sig at kunne give god effekt. Grafik: Den Sociale Kapitalfond.

04.10.2021

CSR.dk

Forstil dig nu, at privat leverandør leverer en ydelse til en kommune, f.eks. om at få sårbare grupper tilbage i job. I stedet for de typiske kommunale kontrakter, som definerer og måler på, hvordan opgaven skal løses, aftaler man, hvilket resultater leverandørens indsats skaber. Samtidig har kommunen ikke i udgangspunktet penge oppe af lommen, for indsatsen er finansieret af en investering fra en fond med midler fra institutionelle investorer.

Lyder det om velfærd finansieret gennem filantropi? Det er netop det, det ikke er. Investorerne får et afkast, som tages fra det mindre træk på kommunens kasse, som opnås ved at leverandørens indsats giver resultater. Aflønningen af leverandøren sker desuden på grundlag af den effekt, der skabes.

Læs også: Hvad driver den sociale dagsorden lige nu?

“Når vi griber det an på den her måde, giver vi leverandørerne større frihed til at tilpasse indsatsen til den specifikke borgers behov og derved opnå en større social effekt. På den måde kan leverandøren opnå en højere betaling, såfremt de leverer bedre resultater, end de ville kunne i et traditionelt udbud. Samtidig har kommunen en større økonomisk sikring og vil opleve en stærkere sammenhæng mellem pris og kvalitet,” fortæller de to mænd i spidsen for fonden, Jannik Tharben Buchholz og David Dietz til Børsen Bæredygtig.

Testet på forhånd
Ideen er ikke kun teoretisk. Den Sociale Kapitalfond, som står bag en nye inversteringsfond, ”Effekt”, har allerede testet modellen i et antal pilotprojekter. Et projekt i Aalborg Kommune med psykisk udsatte borgere, som gerne ville i arbejde igen, havde f.,eks. en dobbelt så stor succesrate som normalt.

Fonden Effekt vil også arbejde med konkrete indsatser inden for f.eks. at udvikle udsatte børns sprog, mindske sygefraværet blandt offentligt ansatte samt sikre, at flere udsatte, unge består 9. klasses afgangseksamen. Det er vigtige indsatser på områder, hvor kommuner i dag ikke har mulighed for at påtage sig risikoen ved at afprøve en ny innovativ tilgang af.

Der skal være flere 
Ifølge Børsen Bæredygtig fortæller Jannik Tharben Buchholz og David Dietz, at fonden har været under udvikling i nogle år og at man ønsker at etablere flere af samme slags fonde i løbet af de kommende år.

Effekt har fået knap 100 millioner kroner fra PKA, Vækstfonden, Arbejdernes Landsbank, to private investorer og et ejendomsselskab, som skal investeres i forhåbentlig 30-40 projekter i op mod 25 kommuner over de næste fire år.

Læs også: Sådan fastholder du seniorer på arbejdsmarkedet

Fonden Effekt fortæller i en pressemeddelelse, at den har som mål at forbedre livskvaliteten for 3.000 danskere samtidig med, at den skal sikre investorerne et afkast på 5-7%.

Sidste formål med Effekt, som er den første af sin art i Danmark, er at modne markedet, så der bliver opbygget nogle modeller, andre investorer og kommuner vil kunne benytte til at investere i kombinationen af socialt og finansielt afkast.

-EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: Den nye sociale dagsorden

Den sociale dagsorden er ved at gøre comeback - hvad skal man holde øje med, og hvordan skal man arbejde med det?

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V