Folkemødet indgår bæredygtighedspartnerskaber

Foreningen Folkemødet har lanceret en ny partnerskabskategori med navnet Bæredygtighedspartnere. Med denne kategori ønsker Foreningen Folkemødet at gøre Folkemødet mere bæredygtigt og skabe en platform for bæredygtighedsdebatten.

Til Folkemødet kan du kigge forbi verdensmålenes plads og debattere løsninger, ideér med mere sammen med samarbejdspartnerne. PR-foto..

02.05.2019

CSR.dk

Derfor indgås der partnerskaber med organisationer og virksomheder, som kan hjælpe med at gøre Folkemødet mere bæredygtigt. Derudover vil der fremadrettet indgås partnerskaber med organisationer, som kan være med til at løfte den indholdsmæssige del af Folkemødet omkring bæredygtighed. Hensigten er således, at partnerne kan udvikle og præge bæredygtighedsdagsordenen med Folkemødet som platform. 

“Med Verdensmålene som tema for årets Folkemøde har vi kigget indad og set på, hvordan vi kan gøre Folkemødet mere bæredygtigt”, siger Souschef i Foreningen Folkemødet, Jørgen HK Jepsen, og uddyber:

”Vi har ikke al den nødvendige viden selv. Derfor allierer vi os med eksperter, dygtige organisationer og arrangører, som ved mere end os, og som kan hjælpe os med at udvikle Folkemødet. Både i forhold til det praktiske, men samtidig for at skabe det indhold, der skal være med til at løfte den bæredygtige udvikling fremadrettet”.

Verdensmålenes plads vil have alle med
En af de organisationer, som Folkemødet har indgået et bæredygtighedspartnerskab med, er Globalt Fokus. Der er en platform for danske foreninger og organisationer, som er engageret i internationale udviklings-, miljø- og humanitære aktiviteter.

Globalt Fokus vil ligesom på sidste års Folkemøde koordinere verdensmålenes plads, der også består af Dansk Industri, Fagbevægelsens Hovedorganisation, 2030-netværket på Christiansborg og dets rådgivende 2030-panel.

“Verdensmålenes plads har fået betegnelsen "hjertet" i årets verdensmålstema af Foreningen Folkemødet. Verdensmålenes Plads er kun Verdensmålenes - og derfor alles. Værtsgruppen bag pladsen inviterer alle besøgende til at deltage i tværsektorielle samtaler, løsninger og ideer for opnåelse af de 17 Verdensmål”, siger projektleder for Verdensmålenes Plads på Folkemødet, Rina Lauritzen Trautner, og fortsætter:

”Pladsen har i år særligt fokus på det bærende principper bag Verdensmålene ”Leave No One Behind” - at ingen må lades i stikken, og for at verden kommer i mål i 2030, skal alle – også de svageste grupper og lande -med i den bæredygtige udvikling”.

Byggebranchen og serviceindustrien er også med
Udover værtsgruppen bag verdensmålenes plads består den nye partnerskabskategori af entreprenørvirksomheden Adserballe & Knudsen, der i samarbejde med Boligselskabet Sjælland, Vilhelm Lauritzen arkitekter og Holmsgaard rådgivende ingeniør bidrager med en konstruktion udformet i genanvendelige bæredygtige materialer til afholdelse af debatter.

Stop Spild Af Mad samt Danmarks Restauranter og Caféer er også blandt gruppen af nye Bæredygtighedspartnere.

Foreningen Folkemødet har gennem de seneste fem år indgået samarbejdet for at minimere madspild på Folkemødet og glæder sig derfor over, at Stop Spild Af Mad samt Danmarks Restauranter og Caféer er blevet Bæredygtighedspartner i dagsordenen Folkemødet Mod Madspild.

Læs også: Iværksættere og unge i gang med Verdensmålene

Samarbejdet indebærer indsamling af overskudsmad i samarbejde med Stop Spild Lokalt Bornholm, mulighed for, at festivalgæsterne kan benytte en treatbox (doggybag) samt udviklingen af nye tiltag mod madspild.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense