Heftig debat om grøn energi på Folkemødet på Bornholm

Folkemødet på Bornholm, som sluttede i går, præsenterede en række dueller om blandt andet smart grid, elbiler og grøn omstilling. EU's klimakommissær Connie Hedegaard var en af debattanterne.

18.06.2012

CSR.dk

"Det er ikke nemt, men alternativet er værre", sagde Connie Hedegaard om omstillingen til grøn energi på Folkemødet i fredags. Arkivfoto..

"Det hjælper, når man sætter sig bindende mål for for eksempel CO2 og vedvarende energi", sagde EU-klimakommissær Connie Hedegaard, da hun diskuterede, hvordan det kan lykkes at omstille sig til en ny grøn økonomi samtidig med, at man skaber vækst og job.

De øvrige to duellanter var MEP Dan Jørgensen og direktør i Concito Thomas Færgeman, og debatten var arrangeret af Landbrug & Fødevarer.

Connie Hedegaard mener i følge dagbladet Information, at omstillingen godt kan lade sig gøre: "For alternativet er værre. Vi er nødt til at forstå, at vi ikke kan fortsætte med business as usuall".

Gør det dyrt at være dum
Samtidig henviste hun til EU-Kommissionens anbefaling om, at medlemsstaterne bør sænke skatten på arbejde for i stedet at øge afgifterne på energi: "Gør det dyrt at være dum og få de rigtige mål for, hvordan vi skal reducere. Det er ikke nemt, men alternativet er langt værre", sagde Connie Hedegaard i følge Information.

Formålet med Folkemødet på Bornholm, som i år blev afviklet for anden gang, er at understøtte demokratiet gennem samtaler om samfundets udfordringer og muligheder. Ungdomsafdelingerne fra de radikale, Liberal Alliance og SF prøvede torsdag under Folkemødet kræfter med et konstrueret ungdommens Rio+20, hvor de diskuterede nogle af de klima- og bæredygtighedsspørgsmål, der er på dagsordenen på det rigtige Rio+20, som afvikles i denne uge.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online