Heftig debat om grøn energi på Folkemødet på Bornholm

Folkemødet på Bornholm, som sluttede i går, præsenterede en række dueller om blandt andet smart grid, elbiler og grøn omstilling. EU's klimakommissær Connie Hedegaard var en af debattanterne.

18.06.2012

CSR.dk

"Det er ikke nemt, men alternativet er værre", sagde Connie Hedegaard om omstillingen til grøn energi på Folkemødet i fredags. Arkivfoto..

"Det hjælper, når man sætter sig bindende mål for for eksempel CO2 og vedvarende energi", sagde EU-klimakommissær Connie Hedegaard, da hun diskuterede, hvordan det kan lykkes at omstille sig til en ny grøn økonomi samtidig med, at man skaber vækst og job.

De øvrige to duellanter var MEP Dan Jørgensen og direktør i Concito Thomas Færgeman, og debatten var arrangeret af Landbrug & Fødevarer.

Connie Hedegaard mener i følge dagbladet Information, at omstillingen godt kan lade sig gøre: "For alternativet er værre. Vi er nødt til at forstå, at vi ikke kan fortsætte med business as usuall".

Gør det dyrt at være dum
Samtidig henviste hun til EU-Kommissionens anbefaling om, at medlemsstaterne bør sænke skatten på arbejde for i stedet at øge afgifterne på energi: "Gør det dyrt at være dum og få de rigtige mål for, hvordan vi skal reducere. Det er ikke nemt, men alternativet er langt værre", sagde Connie Hedegaard i følge Information.

Formålet med Folkemødet på Bornholm, som i år blev afviklet for anden gang, er at understøtte demokratiet gennem samtaler om samfundets udfordringer og muligheder. Ungdomsafdelingerne fra de radikale, Liberal Alliance og SF prøvede torsdag under Folkemødet kræfter med et konstrueret ungdommens Rio+20, hvor de diskuterede nogle af de klima- og bæredygtighedsspørgsmål, der er på dagsordenen på det rigtige Rio+20, som afvikles i denne uge.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense