Heftig debat om grøn energi på Folkemødet på Bornholm

Folkemødet på Bornholm, som sluttede i går, præsenterede en række dueller om blandt andet smart grid, elbiler og grøn omstilling. EU's klimakommissær Connie Hedegaard var en af debattanterne.

18.06.2012

CSR.dk

"Det er ikke nemt, men alternativet er værre", sagde Connie Hedegaard om omstillingen til grøn energi på Folkemødet i fredags. Arkivfoto..

"Det hjælper, når man sætter sig bindende mål for for eksempel CO2 og vedvarende energi", sagde EU-klimakommissær Connie Hedegaard, da hun diskuterede, hvordan det kan lykkes at omstille sig til en ny grøn økonomi samtidig med, at man skaber vækst og job.

De øvrige to duellanter var MEP Dan Jørgensen og direktør i Concito Thomas Færgeman, og debatten var arrangeret af Landbrug & Fødevarer.

Connie Hedegaard mener i følge dagbladet Information, at omstillingen godt kan lade sig gøre: "For alternativet er værre. Vi er nødt til at forstå, at vi ikke kan fortsætte med business as usuall".

Gør det dyrt at være dum
Samtidig henviste hun til EU-Kommissionens anbefaling om, at medlemsstaterne bør sænke skatten på arbejde for i stedet at øge afgifterne på energi: "Gør det dyrt at være dum og få de rigtige mål for, hvordan vi skal reducere. Det er ikke nemt, men alternativet er langt værre", sagde Connie Hedegaard i følge Information.

Formålet med Folkemødet på Bornholm, som i år blev afviklet for anden gang, er at understøtte demokratiet gennem samtaler om samfundets udfordringer og muligheder. Ungdomsafdelingerne fra de radikale, Liberal Alliance og SF prøvede torsdag under Folkemødet kræfter med et konstrueret ungdommens Rio+20, hvor de diskuterede nogle af de klima- og bæredygtighedsspørgsmål, der er på dagsordenen på det rigtige Rio+20, som afvikles i denne uge.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar