Heftig debat om grøn energi på Folkemødet på Bornholm

Folkemødet på Bornholm, som sluttede i går, præsenterede en række dueller om blandt andet smart grid, elbiler og grøn omstilling. EU's klimakommissær Connie Hedegaard var en af debattanterne.

18.06.2012

CSR.dk

"Det er ikke nemt, men alternativet er værre", sagde Connie Hedegaard om omstillingen til grøn energi på Folkemødet i fredags. Arkivfoto..

"Det hjælper, når man sætter sig bindende mål for for eksempel CO2 og vedvarende energi", sagde EU-klimakommissær Connie Hedegaard, da hun diskuterede, hvordan det kan lykkes at omstille sig til en ny grøn økonomi samtidig med, at man skaber vækst og job.

De øvrige to duellanter var MEP Dan Jørgensen og direktør i Concito Thomas Færgeman, og debatten var arrangeret af Landbrug & Fødevarer.

Connie Hedegaard mener i følge dagbladet Information, at omstillingen godt kan lade sig gøre: "For alternativet er værre. Vi er nødt til at forstå, at vi ikke kan fortsætte med business as usuall".

Gør det dyrt at være dum
Samtidig henviste hun til EU-Kommissionens anbefaling om, at medlemsstaterne bør sænke skatten på arbejde for i stedet at øge afgifterne på energi: "Gør det dyrt at være dum og få de rigtige mål for, hvordan vi skal reducere. Det er ikke nemt, men alternativet er langt værre", sagde Connie Hedegaard i følge Information.

Formålet med Folkemødet på Bornholm, som i år blev afviklet for anden gang, er at understøtte demokratiet gennem samtaler om samfundets udfordringer og muligheder. Ungdomsafdelingerne fra de radikale, Liberal Alliance og SF prøvede torsdag under Folkemødet kræfter med et konstrueret ungdommens Rio+20, hvor de diskuterede nogle af de klima- og bæredygtighedsspørgsmål, der er på dagsordenen på det rigtige Rio+20, som afvikles i denne uge.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online